January 27, 2015

Rendesia e lutjes (Duas) , Hadith

Profeti Muhammed a.s. thote:

"Allahu xh.sh ka disa melaike, te cilet udhetojne neper toke. Ata kerkojne tubimet (tubimet ne te cilat behet dhiker). Kur gjejne ndonje te till, ulen me ta dhe me krahet e tyre rrethojne njeri-tjetrin derisa mbushin gjithcka midis tyre dhe qiellit te dynjase. Ata ngjiten ne qiell vetem atehere kur njerzit e tubimit shperndahen dhe largohen.
Allahu xh.sh pastaj i pyet keta melaike dhe Ai e di me se mire se ata: Prej nga vini?
Ata thone: Ne vijme nga disa njerez te tu ne toke, te cilet po te adhuronin e te falenderonin Ty. Allahu xh,sh thote:Per cfare me luten?
Meleket thone: Ata kerkojne xhennetin tend.
Allahu xh.sh thote: A e kan pare ate Xhennetin Time?
Meleket thone:Jo! Allahu xh.sh thote: Po sikur ta kishin pare xhennetin tim?
Meleket thone: Ata kerkojne gjithashtu nga Ti qe ti ruash.
Allahu xh.sh thote: Nga cfare kerkojne ti ruaj?
Meleket thone: Nga xhehennemi.
Allahu xh.sh thote: A e kan pare ate?
Meleket thone: Jo!
Allahu xh.sh thote: Po sikur ta kishin pare xhehennemin?
Meleket thone: Ata kerkojne nga Ti falje.
 Allahu xh.sh thote: Une kam per ti falur, kam per ti dhene ate qe kerkojne, kam per ti ruajtur prej asaj qe me kerkuan ti ruaj.
Meleket thone: Zoti yne!Me ta ishte edhe nje person me shume gabime, dhe teksa po kalonte afer tubimit ndaloj per te degjuar.
Allahu xh.sh thote: Gjithashtu, edhe ate e kam falur. Ata jane nje grup qe kush ulet me ta nuk humbet."
(Buahri,Muslimi)

Shpikjet dhe Zbulimet e botes islame

Me posht po rendis disa nga shpikjet dhe zbulimet qe jane bere nga bota islame nder shekuj.


1.Kirurgjia
2.Kafeja
3.Kompjuteri
4.Motori
5.Pistonat
6.Universiteti i pare ne bote ne vitin 850. Ky universitet u hap nga nje vajze e re e quajtur Fatime al Fihri
7.Numerat qe perdorim sot 1,2,3 eshte shpikje e botes islame dhe quhet "numerat Arab"
8.Numeri 0 eshte nje shpikje tjeter e botes islame. Ky numer eshte shume i rendesishem ne formulat e kombinimit, kjo eshte jetike ne boten e kompjuteri dhe teknologjise.
9.Makina fluturuese
10.Algjebra
11.Optika
12.Muzika
13.Pastrimi i dhembeve (misvaku)
14.Spitalet e ndertuar qe ne shek IX.
15.Kamera
16.Astronomi
17.Gjeografi
18.Matematik

January 26, 2015

George Benard Shaw per islamin ka thene

"Nese nje religjon e ka mundesin te pushtoj Anglin ose Europen ne 100 vitet e ardhshme, atehere me siguri ai religjon do jete islami."
Georgo Bernad Shaw
(Vdiq me 2.11.1950,dmth para 65 vitesh)


Kur nuk je i bashkuar

"Kur nuk je i bashkuar dhe nuk mbron me fanatizem idealin e vendit ku je, vjen tjetri nga ana anes dhe te drejton me brutalitetin e nje injoranti."

Gezim Kopani


January 23, 2015

Cfare tregon ngjarja e Selman al Farisi?

Selman al Farisiu ka lindur ne Iran. Ne ate kohe populli i Iranit adhuronin zjarrin. Selami ishte njeri i
zgjuar dhe shume besimtar. Ai rastisi te takoje nje prift ne nje kishe. Duke biseduar me priftin ne lidhje me besimin e popullit te Iranit, ariti te perqafoj besimin e priftit dhe keshtu u be i krishter. Ai vendosi te jetoj me priftin. Prifti u semur dhe para se te vdiste i la porosi Selamit qe te shkoj tek nje prift tjeter, i cili mendonte se ishte me i drejti. Selami pasi i vdes Prifti vendosi te shtegetoj tek prifti tjeter.Jetoj aty per nje fare kohe, edhe ketij prifti i erdh fundi i jetes, pera se te vdiste ai i la nje prorosi Selaman al Farsiut duke i thene:
"Per Zotin, nuk e di se a gjendet njeri i cili e ndjek rrugen e tyre (prifterinjeve tek te cilet kishte qene Selmani) e te te porosis te shkosh tek ai. Por, eshte afruar koha e ardhjes se Pejgambderit ne fene e Ibrahimit. Do te dergohet ne token e arabeve e me vone do te emigroje ne vendin mes dy shkembijve ne te cilen ka hurma. Do te veresh tek ai disa shenja; nuk a lemoshen kurse e pranon dhuraten, mes shpatullave te tij gjendet vula e pejgamberise, andaj, nese ke mundesi, shko ne ate vend."
Selmani ashtu veproi dhe shkoj ne Medine dhe atje u punsua tek nje hebre. Kur hz.Muhammed u shperngul nga Meke ne Medine vendosi qe ta takoje. Pasi u pershendeten Selmani e provoi ne fillim se a i ka cilesite te cilat ia tregoi prifti, i ofroi disa hurma si lemoshe por hz,Muhammed a.s. nuk i pranoi, pastaj i orfroi dhurate e ai e pranoi. Pasi u bind ne ato fakte qe ia kishte thene prifiti Selman al Farisi pranon fene islame.


January 09, 2015

Per ata qe bejne sikur nuk kuptojne


Nuk jam Charlie, jam Mysliman (Ahmedi qe mbronte Charlin)

Shpreh keqardhje per ngjarjen e ndodhur sot ne revisten satirike te Parisit dhe ne menyre te vecant te afermeve te viktimave. Nuk kuptoj disa qe nxitojne te fajsojne islamin ku asnje komunitet zyrtar islam nuk ka marr persiper nje gje te till. Nje gje e till nuk mund te ndodh. Nuk eshte e veshtire qe dikush te mesoj dy a tre gjera islame dhe me keto te kryej akte terrori. Fajsimi i islamit per cdo gje eshte shume e demshme. Te gjith tashme e din se kush jan keto organizata prandaj duhet bere bllok krijuesve te till qe skan asnje lidhje me Kur'anin. Qe te legjitimohen disa veprime te disa qeverive eshte e lehte te inskenosh akte te tilla. Nga ana tjeter une mendoj qe revistat a webfaqet e gazetarive nuk duhet te tallen e te ofendojne besimin e tjetrit qoft kjo edhe me karikatura. Kjo revist e ka bere, madje jo vetem per myslimanet por edhe per fet e tjera hyjenore (ketu nuk e kam fjalen per ket Bagdadin).Kur i shikon disa gjera nga larg duken si te organizuara, por myslimanet nuk duhet te bin ne kurth pasi islam dmth paqe, dashuri e respekt. Nga ana tjeter nuk duhet te lejojme a tju hapim rruge aktve te tilla te cilat njollosin islamin. Islami do ec perpara dua apo nuk dua une pasi kushdo qe e ka studiuar e ka perqafuar. Ne asnje vend feja islame nuk legjitimon dhunen, gjakderdhjen apo trazirat. Allahu xh.sh thote: "Ne ju krijuam ne kombe e fise qe te njiheni mes njeri-tjetrit. Askush nuk ka te drejt te vras tjetrin me pa te drejte, e kush e ben kete eshte sikur te kete vrare gjithe njerezimin." Imagjino cfare lidhje islame ka ai qe vrau sot ate policin edhe pse ai ishte dorzuar (me duar te ngritur lart).
Gezim Kopani
07 janar 2015

Contact Form

Name

Email *

Message *

Kontakt: gezimi_01@hotmail.com