March 09, 2024

Vizite perurimi ne KBI Prizren

Nga vizita ne KBI Prizren per te uruar Valon ef. Ibrahimi per emrimin e tij ne krye te Keshillit te Bashkesise Islame Prizren si dhe stafin e tij. ( 06 mars 2024)


March 07, 2024

Takim ne fshatin Kryezi ne prag te muajit te bekuar te ramazanit

Takim ne fshatin Kryezi ne prag te muajit te bekuar te ramazanit.

Date, 03 mars 2024

Vizite perurimi ne Gjakove me rastin e rizgjedhjes se dr. Valon Myrta ne krye te KBI Gjakove

Me rastin e rizgjedhjes ne krye te KBI Gjakove te dr. Valon Myrta, Myftiu i Pukes Gezim Kopani i shoqeruar nga disa antar te Keshillit te Myftinise Puke zhvilloi vizite perurimi ne KBI Gjakove. Pasi falenderoj kryetarin e KBI Gjakove per mikpritjen e uroj ate per rizgjedhjen edhe per nje mandat ne krye te KBI Gjakove duke i uruar suksese atij dhe statif te tij.

Nga ana e tij kryetari Myrta i shprehu falenderimet e perzemerta Myftiut te Pukes per viziten vellazerore, dhe me pas e njohu ate me punet dhe aktivitetet qe Keshilli zhvillon dhe do zhvilloje pergjate muajit ramazan.
Gjate tamikit u bisedua per bashkepuinimin e mire qe ka mbreteruar deri me tani, si dhe per mundesin e intesifikimit edhe me te madhe ndermjet institucioneve.

Date. 06.03.2024

February 24, 2024

Takim në Fushë Arrëz me rastin e natës së madhe të Beraetit

U bashkuam sot me disa besimtare te qytetit te Fushe Arrezit per te folur mbi naten e trete te mire te Beraetit. Po ashtu folem edhe mbi muajin e shenjte te Ramazanit.

Date; 24  shkurt 2024

Gezim KOPANI February 07, 2024

U përkujtua në Pukë nata e madhe e Israsë dhe Miraxhit

Ne kuader te nates se madhe te Israsë dhe Miraxhit, Myftinia Puke zhvilloi nje ligjerat me besimtaret ne xhamin e Koder Hanit. Pas faljes se namazit te akshamit nga Leonard Kopani , u mbajt nje ligjerat kushtar kesaj nate te madhe.

Date; 06.02.2024

Gezim KOPANI

February 01, 2024

Taksi ajrore per transportin e pelegrineve nga Xhedah ne Mekke

Sipas raportimeve eshte bere zyrtarisht e ditur se Linja Ajrore Kombetare Saudite eshte gati te perdore aeroplanet elektrik si nje mjet trasporti per pelegrinet per te ndihmuar udhetaret mes Xhedes dhe xhamise se madhe. Linja ajrore ka vendosur te perdore aeroplane litiumi. Ajo ka blere rreth 100 te tille nga nje kompani e njohur gjermane. Kjo flote eshte planifikuar te fluturojne xheda drej hoteleve ne Mekke. Kreu i komunikimeve te koperatave ne Arabi Saudite , Abdullah Al Shahrani ka deklaruar se kjo eshte hera e pare qe ndermerret nje nisme e tille. 
Arabia Saudite pret cdo vite miliona haxhiler nga e gjihte bota te cilet udhetojne per te kryer haxhin dhe umren. Sipas statistikave ne vitin 2023 Arabia Saudite ka pritur rreth 2 milion haxhi, ndersa gjate vitit 2023 kan kryer umren mbi 13.5 milion njerez.


Burimi: /islamigjakova.net/

January 26, 2024

Shqiptarët në Spanjë

Fotografi ne Eibar dhe Elgoibar te Spanjes 

Ne qytetin e Bilbaos , Eibar dhe Elgoibar te Spanjes jetonje nje komunitet i vogel pukjanesh. Me sa u informova ky eshte komuniteti i pare dhe me i madh shqiptaresh ne zonen Baske ( Basque ), madje bashkia e Ebibarit ne afishen e saj te gjyneve ka shkruar dhe gjuhen shqipe, dhe per kete eshte bere shkas nje pukjane. 
Date ; 23 janar 2024

Gezim Kopani 

January 13, 2024

Pjesmarresit e Kongresit te Durresit , 1918

Date; 25.12.1918

Ne fotografi pervec hoxhallareve nder te tjere jane: Lef Nosi, Myfit Libohova , Mehmet Konica, Fejzi Alizoti , Mehdi Frasheri , Luigj Gurakuqi etj.


Contact Form

Name

Email *

Message *

Kontakt: gezimi_01@hotmail.com