December 22, 2022

Jeta e profetit Davud a.s.

Kjo mendohet se eshte shpata e Davudit a.s.


Jeta e profetit Davud a.s.

Pasi kishte kaluar nje kohe nga vdekja e Profetit Musa a.s. dhe Harun a.s. sikur te mos kishte ndodhur asnje gje njerezit harruan miresit e Allahut duke u larguar mesimeve te Teuratit i cili i udheronte ne adhurimin ndaj Allahut xh,sh., ndalonte idhujtarin, vrasjen, dhunen, padrejtesin etj. Per kete shkak Allahu i ndeshkoj ato duke i lene per 40 vite te humbur ne shkretetir derisa u dergoj atyre profetin Jusha a.s. i cili i nxorri nga humbja dhe i vendosi ne Kuddus/Jeruzalem. Jusha a.s. ishte shok me profetin Musa a.s. te cilin e shoqeroj ne udhetimin qe Musai a.s. beri per te takuar profetin Hidri a.s. , ndaj profeti Musa a.s. ia la amanet arken Jushes a.s. Njerzit e beni israilit arken e quanin te bekuar madje e ruanin me fanatizem te madh. 
Pas vdekjes se Jushes a.s. filloj epoka e mbreterve te cilet sunduan sipas deshirave te tyre duke bere luftra te shumta, dhunime dhe vrasje nga me te ndryshme. Ne kohen e mbretereve shfaqet nje mbret shume mizor dhe jobesimtar i quajtur Xhaluti (Goljat) i gjate ose gjiganti. Xhaluti sebashku me ndjekesit e tij te quajtur "Amalik" (populli qe grabiti arken e profetit Musa a.s.) luftoi beni Israilet duke i vra dhe shkatrruar pronat derisa sa arriti te heq nga Kuds/Jeruzalemi. Ne kete kohe beni Isralitet humben edhe arken e bekuar te profetit Musa a.s. dhe me kete rast thane: "Kemi len rrugen e Profetit Musa a.s. madje edhe arken e bekuar e humbem prandaj po na ndodhin gjithe keto fatkeqsi. Duhet te pendohemi dhe ti lutemi Krijuesit te Gjithesise te na ndihmoj dhe te na dergoj nje ferrefyes si dhe nje mbret qe te na udheheq ne mbrotjen e te drejteave tona." Ne kete kohe Allahu xh.sh. dergon nje Profet i quajtur Shemun a.s. i cili ftoj njerzit ne rrugen e Allahut dhe u mesonte Teuratin. Per shkak te vrasjeve, shtypjes dhe sygjynosjes qe Xhaluti u bente beni Israliteve, beri qe nje dite populli te paraqitet me nje kerkes para Shemunit a.s. ku i thone: "Te luftojme ne rrugen e Allahut. Shemuni a.s. u thote: Po nese behet vertet obligim lufta, e ju te mos luftoni? Ata i thane: Pse mos te luftojme ne rrugen e Allahut, kur dihet se ne jemi debuar nga atdheu yne?" Kur u be obligim lufta, perveç nje pakice, te tjeret u terhoqen. Shemuni a.s. u tha: Allahu caktoi per ju Talutin si mbret. Ata thane: Si mund te jet ai mbret mbi ne kur ne jemi paria! A eshte thjesht nje i varfer dhe askush nuk e njeh. Shemuni a.s. u thote: Allahu e ka zgjedhur ate mbret mbi ju dhe atij Allahu i shtoj dijen, dhe ia rriti shtatin, dhe Allahu i dhuron Mbreterin e Tij atij qe Ai do. Allahu eshte i Gjithemjaftueshem per te permbushur nevojat e krijesave te Tij, I Gjithedituri. (El Bekare, 246-247) Po ashtu Shemuni a.s. u thote: "Vertet shenja e Mbreteris se tij Talutit eshte se do te vije te ju me arken prej druri (Et Tabut) ne te cilen ndodhet qetesia (Sakineh) nga Zoti juaj dhe diçka e mbetur nga ato gjera qe lane pas tyre Musai a.s. dhe Haurni a.s. e mbajtur nga meleket. Padyshim, ne kete ka tregues per ju, nese vertet jeni besimtare." (El Bekare; 248)

Davudi a.s. mbyt Xhalutin e gjate

Pasi populli pranoi Talutin (Sauli) si mbret pasi u parqit tek ata u soli arken e humbur te profetit Musa a.s. po ashtu u vendos te luftoj xhalutin. Taluti i tha popullit: Ai qe do e mbys xhalutin i premtoj se do e martoj me vajzen time si dhe do i jap vend te nderuar. Kur Taluti u nis me ushtrin e tij, ai u tha: "Vertet Allahu do t'ju sprovoje ju me nje lum. Keshtu pra, kushdo qe pi prej tij ai nuk eshte me mua, ndersa kush nuk e shijon, ai eshte me mua, perveç atij qe pi vetem sa per te shu etjen. Ku arriten tek lumi te gjithe pine prej tij shume, perveç nje pakice prej tyre." Kur kaluan lumin vun re se kishin ngelur pak ushtar (313 ushtar) ndaj thane: Ne sot nuk mund ta mundim Xhalutin ndersa nje pjese tjeter (qe ishin besimtar te palekundur) per tju dhene kurajo than: Sa here ka ndodh qe nje numer i vogel me ndihmen e Allahut ka mundur ushtri te madha? Ndaj me durim dhe me lejen e Allahut ne do fitojme. Keshtu ata u nisen per tu perballur me ushtrin e xhalutit. Allahu thote; "Kur ata marshuan per tu takuar me Xhalutin dhe forcat e tij, ata thane: Zoti yne! Na dhuro ne durim, bena te qendrueshem ne kembet tona dhe na nxirr fitimtar mbi popullin jobesimtar!(El Bekare; 249)
Kur dy ushtrit ishin ball perball me njera tjeteren, Xhaluti (Goliati) i veshur me mburoj e topuz dhe ne doren tjeter me shpat ne dore u drejtua nga ushtria e vogel e Talutit duke i kerkuar duel me ushtarin apo komandantin me trim nga radhet e ushtris se Talutit. Kur ushtaret e Talutit shikuan shtatlartesin e Xhalutit u hyri frika aq sa asnjeri nuk pranoj te dal ne dyluftim mirepo pa prit e menduar doli para nje dal i ri i quajtur Davud.(1) Taluti kur shikoj djalin e ri pra Davudin nuk pranoj te dal ai ne dy luftim ngase ishte i ri, shtatshkurter dhe nuk kishte pergatitjen e duhur, madje Davudi a.s. si arme te tij kishte nje pal llastiqe dhe nje shkop. Mirepo ndryshe nga te tjeret Davudi a.s. kishte besimin e plot ne Allahun xh.sh. Ne diten e dyte Davudi shkoj perseri tek mbreti Talut te cilin arriti te bind. Me kere rast Taluti i tha: Nese e mbyt Xhalutin atehere do te bej komandat si dhe do te jap vajzen per grua. Pas kesaj Davudi del ne mejdan per tu luftuar ne duel kunder Xhalutit. Kur u vendosen ball perball Xhalutin, xhaluti duke e shikuar Davudin filloj te perbuz dhe te tallej me te. Ne kete kohe Davudit a.s. i vinin zera nga guret e tokes qe i thonin; na merr ne dhe godite ne koke, dhe Davudi a.s. kapi tre gur dhe i vendosi ne nje llastik duke shenjestruar koken e Xhalutit. Guret i ran Xhalutit mu ne koke duke e leshuar ne vend te vdekur. Ky djal i ri qe vrau Xhalutin ishte pra pikerisht profeti Davud a.s. i cili ende Allahu xh.sh. nuk ia kishte komunikuar pejgamberin. Per shkak te fitores mbreti Talut mbajti premtimin dhe e beri Davudin a.s. komandant po ashtu i dha vazjen e tij per grua. 

Mbreti Talut tenton te mbys Davudin a.s.

Ne gjithe mbreterin e Talutit nuk permendej emer tjeter veçse emri i Davudit , kjo beri qe Taluti dhe pse e kishte dhender filloj ta xhelozonte ndaj edhe vendosi ta vras mirepo kete gje nuk e bente dot vet. Taluti thirri bashkepuntoret e tij me te afer per ta bere por ato nuk pranuar. Per mos bindje Taluti mbyt bashkepuntoret e tij. Per kete veprim Taluti u merzit shume duke shprehur pendim te madh aq sa filloj te vetmohet cdo dite e me shume. Kur Davudi a.s. mesoi per xhelozin e Talutit dhe veprimet e tij vendosi te hy ne mesin e nates ne dhome teksa Taluti te ishte ne gjume. Kur hyri ne dhomen e Talutit, Davudi a.s. me qetesi merr shpaten e Talutit te cilen e mbate tek koka dhe me te preu nje cop nga rroba qe mbreti kishte veshur, pastaj e zgjoi mbretin nga gjumi duke i thene: Mbreti im ! Ju keni vendosur te me vrisni, por une nuk kam asnje qellim per tju zen vendin apo xhelozi kunder jush, po ashtu nuk kam as qellim qe tju vras, po te doja do ta kisha bere fare lehte pak me pare teksa ju ishin ne gjume ashtu sic preva nje pjese te rrobes tende, por nuk e bere pasi nuk dua ti bej keq asnjerit dhe per me teper te vras njeri me pa te drejt. Mbreti Talut e kuptoj edhe me shume gabimin e rend qe kishte bere, ndaj i kerkoj Davudit a.s. qe ta fal, dhe Davudi e fali.

Davudi a.s. behet mbreti i dyte i bijve te israileve 

Taluti vazhdonte te ishte mbret mirpo ai nuk ishte fare i qete. Filloj te mendoj; Mire qe Davudi me fali por cfar do behet me mua pasi vrava bashkepuntoret e mij me te ngusht. Aq shume e fajsonte veten Taluti saqe cdo dite e me shume filloj te largohet nga njerezit me qellim gjetjen e nje zgjidhje per vrasjen/jet e bera. Ai duke qare filloj te qendroj ne vende te shkreta dhe pa njerez. Nje dite teksa ulet te pushoj degjon nje ze qe i thote; Talut! Na ke vra padrejtesisht dhe sikur te mos mjaftonte kjo edhe tani qe jemi te vdekur na shqeteson!? Kur e degjoj kete Taluti u merzit edhe me shume, ndaj shtoj edhe me shume tentativat per te gjet rrugen e shpetimit , ku ti pranohet pendesa per krimin e bere, ndaj ai vendosi te takoj ndonje te ditur. Taluti arrite te gjej nje te ditur te cilit i tregoj hallin, dhe dijetari i thote: I ke fal jeten ndonje bashkepuntori tend? Kjo pergjigje nuk i pelqeu Talutit ndaj filloj te kerkoj per dijetar te tjere derisa takoj nje grua te devotshme e cila e drejton per tek varri i profetit Shemun a.s. aty Talutin e paska zen gjumi dhe si ne enderr marr nje pergjigje se: Shpetimi yt eshte nese heq dore nga mbreterimi dhe te vijosh te luftosh per te drejten dhe ne rrugen e Allahut. Me kete zgjidhje Taluti kthehet menjeher ne pallatin mbreteror ku therret Davudin a.s. te cilit vendos ti dorezoj mbreterimin. Per kete Allahut xh.sh thote: "Allahu i dha atij (Davudit) sundimin, pejgamberllekun dhe e mesoj ate per cdo gje qe deshiroj." (El Bekare; 251) Kur Taluti i dorezoi Davudit a.s. mbreterimin sebashku me 12 djemt e tij vdiq duke luftuar ne rrugen e drejte.

Allahu xh.sh. i zbret Davudit a.s. Zeburin e bekuar

Per shkak te trimeris, devotshmeris, durimit, drejtesise dhe zerit te bukur Davudi a.s. ishte i njohur kudo, po qellimi i Davudit a.s. nuk ishte fama, por ibadeti ndaj Allahut. Ne kete kohe Allahu xh.sh. i zbret profetit Davud a.s. Zeburin e bekuar. Kur profeti Davud a.s. i bente lutje Allahut dhe lexonte Zuburin zogjt ne fluturim ndalonin per te degjuar zerin e bukur te tij. Allahu xh.sh. thote: "Perkujto robin Tone Davudin, i pajisur me fuqi. Vertet qe ai gjithnje i drejtohej me ibadet, lutje Allahut.(Sad; 17) Ne lidhje me ibadetin e profetit Davud a.s. Profeti Muhammed a.s. ka thene: "Davudi a.s. i qe mesuar apo lehtesuar leximi i Zeburit. Davudi urdheronte te pergatiteshin kafshet per rruge dhe ata i shalonin ato. Por, para se te shaloheshin kafshet, lexonte Zeburin. Gjithashtu, ai nuk hante gje tjeter perveç asaj qe kishte fituar me duart e veta." (Buhari) Po ashtu profeti Muhammed a.s. ka thene:  "Me i dashur tek Allahu xh.sh. eshte namazi dhe agjerimi i Profetit Davudit a.s. i cili kishte tradite qe ne 1/3 e nates ta kalonte me ibadet, ndersa nje ditet agjeronte dhe nje dite hante, madje kur ndodhte ndonje lute ai ishte me trimi dhe nuk terhiqej ne luftim." (Buhari) Rreth zerit te Profetit Davud a.s. eshte transmetuar hadithi ku Aishja r.a. ka thene: "Nje rast Profeti Muhammed a.s. ka degjuar Ebu Musa el Eshariun duke recitu (kendu) Kur'anin dhe me kete rast tha: "Ebu Musait i eshte dhene ze i bukur sikurse zeri i Profetit Davud a.s." (Ahmedi) Ne nje trasmetim prej Ebu Hurejres kemi se profeti Muhammed a.s. ka thene: "Davudi a.s. lexonte lehte e bukur (Kitabin, pra Zeburin), ose bukur dhe shpejt." (Buhari) Aq ze te bukur ka pas profeti Davud a.s. saqe ne xhennet Allahut xh.sh. e ka zgjedhur qe me zerin e tij te thote me ze te lart tespihet. Ebu Nuejmi permend kete hadith te Ebu Is'hakut i cili transmetohet nga Harithi se Aliu r.a ka thene: "Kur banoret e xhenneti te kene hyre ne xhennet, do ju shfaqet meleku xhebrail, i cili do u thote: Allahu xh.sh. ju therret! Ata do mblidhen para Allahut xh.sh. Ne kete kohe Allahu do urdheroj profetin Davud a.s. i cili do ngrej lart zerin e tij melodioz duke bere tesbih dhe tehlil dhe me pas do te shtrohet Sofra (tryeza) e Perjetesise..." 

Allahu xh.sh. ia zbrituri Zeburin profetit Davud a.s. ne muajin e ramazanit i cili ishte i mbushur me urtesi dhe mesime, mbi te gjitha Davudi a.s. kishte per detyre vendosjen e drejtesise ne toke. Allahu xh.sh. thote: "Ne te kemi bere sundimtar ne toke, ti (Davud) gjyko me drejtesi mes njerezve." (Sad; 26)
Ne Kur'anin e bekuar Allahu xh.sh. e permend tre here Zeburin ku Allahu xh.sh. thote: "Ne e kemi shkruar ne Zebur (dhe ne te gjithe Librat e tjere , Teurat, Inxhil dhe Kur'an) pasi Ne e patem shkruar (qe me pare ne Leuhi Mahfudh) se me te vertet token do ta trashegojne robt e Mij te mir e te drejte." (El Enbija; 105) Aq shume u gezua Davudi a.s. per zbritjen e Zeburit saqe e shtoj edhe me shume ibadetin ndaj Allahut xh.sh.. Nje here teksa Davudi a.s. adhuronte Allahun xh.sh. i hyn ne dhome dy burra. Allahu xh.sh. thote: "A te ka ardhur ty lajmi i paleve ndergjykuese, kur kaluan prej se larti ne dhomen ku lutej. Kur hyne te Davudi, ai u friksua prej tyre, po ata i thane: Mos u frikso, ne jemi dy pale ne kundertshtim qe i kemi bere padrejte njeri-tjetrit, prandaj ti gjyko me drejtesi mes nesh e mos shmang, dhe udhezona ne rrugen e drejte. Ky miku im ka 99 dele, nders une kam vetem nje dhe me ka thene: Me ler mua edhe ate dele. Dhe me rendoi e me mundi me fjale! Davudi tha: Ai ka bere padrejtesi ndaj teje duke kerkuar delen tende per tia bashkuar me delet e veta. Eshte e vertete se shumica prej ortakeve i bejne padrejtesi njeri-tjetrit, me perjashtim te atyre qe kane besuar dhe bejne pune te mira, por te tille jane pak! dhe Davudi mendoi se Ne kemi vene ne sprove ate, andaj kerkoj falje nga Zoti i vet, ra i perkulur (sexhde) dhe u pendua.(Sad; 21-24) 

Kjo mendohet se eshte pllaka prej bakrit ku ne fillim shikohet koka (pra hyrja).
Per kete pllak pretendohet se eshte Zeburi i Profetit Davud a.s.

Kjo mendohet se eshte pllaka prej bakrit e cila pretendodhet se
eshte Zeburi i profetit Davud a.s.

Ne libra e historise islame tregohet keshtu kjo ndodhi; Davudi a.s. u friksua se mos dy burrat kan ndonje qellim te keq, nderkohe ato i tregojne nje hall te tyre per te cilin kishin ardhur tek Davudi a.s. per ta gjykuar. Davudi a.s. i pyet; Kush jeni ju ? Ata i than: Mos u tremb, nuk kemi ardhur per t'ju bere keq, por per te na zgjidhur nje hall. Davudi a.s. u thote: Udheroni, cili eshte halli juaj! Burri i pare tha: Ky eshte vellau im. Ai ka 99 dele ndersa une vetem nje dele, dhe ate ma mori vellau. Davudi a.s. pa e degjuar burrin tjeter dha vendim menjehere. Davudi a.s. i drejtohet duke i thene: Veprimi i juaj duke ia marr delen e vetme vellaut tende eshte i papranueshem dhe duke folur papritur dy burrat zhdugen duke len nje re si shenje. Davudi a.s. e kuptoj se ishte nxituar dhe se ato ishin melek dhe se Allahu xh.sh. ia kishte derguar per ti dhene nje mesimin se: "Asnjehere nuk duhet dhene vendim pa degjuar dy palet." Pas kesaj ne shenje pendese profeti Davud a.s. ra ne sexhde duke i kerkuar falje Allahut xh.sh. Disa thone se: "Davudi a.s. me seshumti per dyzet dit qendroj ne sexhde." (El Hashimi) Ibn Abbasi r.a. tregon se nje rast Profeti Muhamed a.s. ka bere sexhden e sures Sad dhe me kete rast Muhammedi a.s. ka thene:
"Profeti Davud a.s. e ka bere kete sexhde nga pendimi, ndersa ne e bejme per falenderim ndaj Allahut." (Ahmedi) Kur profeti Davud a.s. ishte ne sexhde duke i kerkuar falje Allahut xh.sh. per gabimin dhe nxitimin ne gjykim Allahu xh.sh, e lajmeron duke thene: "Ne ia falem ate (nxitimin) atij (Davudit) dhe ai (Davudi) eshte i afert tek Ne dhe ka fund te mir. O Davud! Ne te kemi bere sundimtar ne toke, e ti pra gjyko me drejtesi mes njerezve, dhe mos shko pas deshirave se ato te shmangin prej rruges se Allahut..." (Sad;25-26) Ne nje trasmetim prej Ebu Davudit r.a. trasmentur ne zingjirin e tij qe shkon deri tek El Huduriu r.a. i cili ka thene: "Nje here profeti Muhammed a.s. gjate hytbes lexoj pjes nga surja Sad dhe kur arriti tek ajeti i sexhdes, zbriti dhe sebashku me te pranishmit beri sexhde. Te nesermen lexoj perseri te njejten sure dhe te pranishmit u pergatiten per berjen e sexhdes, por kesaj here profeti Muhammed a.s. u tha: "Kete sexhde e ka bere nje ferrefyes (Davudi) nga pendimi. Po shikoj se edhe ju jeni bere gati per ta bere. Pastaj zbriti dhe beri sexhde."
Profeti Davud a.s. arriti te ishte njeri dhe sundimtar shume i drejte po ashtu edhe familja e tij, aq sa fama e tij kishte kapluar cdo vend. Allahu xh.sh. thote: "...Ne beme qe kodrat dhe shpezet te bejne ibadet tespih sebashku me Davudin..." (El Enbija; 79) Dauvdi a.s. dhe familja e tij shtuan ibadetet ndaj Allahut xh.sh. Ndaj Allahu xh.sh i thote: "Punoni duke falenderuar Mua (Allahun) o familja e Davudit..." (Sebe; 13)  Profeti Davud a.s. kishte familje te madhe dhe per ibadetin e Davudit a.s. profeti Muhammed a.s. ka thene: "Agjerimi me i dashur tek Allahu eshte agjerimi i profetit Davud a.s. Ai agjeronte nje dite dhe te nesermen ushqehej (pra nje dite po nje dite jo). Namazi me i dashur tek Allahu eshte namazi i Profetit Davud a.s.. Ai flente gjysmen e nates, ndersa 1/3 e nates falej." (Ebu Daudi) 
Nje here Allahu xh.sh. i thote profetit Davud a.s.: "O Davud! Kam disa rob te Mij qe me duan dhe i dua. Me merr malli per ta, dhe i merr malli per mua. Nese do ndjekesh shembullin e tyre, do te dua edhe ty!" Profeti Davud a.s. i thote: "O Allahu im! Mi trego kush jane keto njerez! Allahu i pergjigjet; "Ata jane qe kerkojne hijet gjate dites per tu fal, dhe naten kthehen ne shtepit e tyre siç kthehen zogjt ne fole. Sapo erresira e nates te ket mbuluar dhe njerzit qendrojne me te dashurit e tyre (ne gjume), keta rob ngrihen ne kemb duke u falur, bien ne sexhde Mua, me falenderojne per miresit qe ua kam dhene. Gjeja e pare qe u jap eshte drita Ime, te cilen e vendos ne zemrat e tyre. Ata flasin rreth Meje ne toke, ashtu sic Une flas rreth tyre ne qiell. Ne shtat qiejt dhe shtat tokat po te ishin punet e mira ne peshoren e Dites se Gjykimit, kjo do dukej pak. O Davud ! Une do drejtoj fytyren Time atyre , eshte ndonje te di çfare do te thote kur Une ia drejtoj fytyren Time ndokujt?!
Profeti Muhammed a.s. ka thene: "Nje nga lutjet e Davudit a.s. eshte: Allahumme inni eseluke hubbeke ve hubbe men juhibbuke vel amelel-ledhi jubel-liguni hubbeke. Allahummexh al hubbeke ehabbe ilej-je min nefsi ve ehli ve mine meil berid" dmth; Zoti im! Kerkoj dashurin per Tende, dashurine e atyre qe te duan Ty dhe punet qe do te me afrojne tek dashuria Jote! Zoti im! Ma bej dashurin per ty, me te dashur se veten, se familjen dhe se ujin e ftohte." (Tirmidhi) 

Davudi a.s. shtohet me djal, Sulejmanin a.s.

Pas gabimit ku Davudi a.s. u nxitua ne dhenien e vendimit ai ju drejtuar Allahut me falje dhe Allahu xh.sh. e fali. Ne kete kohe profeti Davud a.s. martohet me nje grua te quajtur Uri me te cilen shtohet me nje djal. Davudi a.s. i vendos emrin Sulejman.(2) Per kete Allahu xh.sh. thote: "Davudit Ne i dhuruam Sulejmanin. Sa rob i shkelqyer! Vertet qe ai ishte qe kthehej gjithnje me pendim drejt Nesh"( Sad; 30) Ashtu sikurse Davudi a.s. edhe djali i tij Sulejmani a.s. ishte njeri i shkelqyer dhe i mbushur me urtesi, dhe dije te medha. Nje dite shkojne dy burra tek Davudi a.s per te zgjidhur nje mosmarveshje. Njeri kishte nje are dhe ankohej per burrin tjeter. I zoti i ares tha: Delet e ketij burri kan hyr ne aren time dhe kan ngren gjerat qe ka pas ara. Ndaj une kerkon demshperblim. Profeti Davud a.s. pyet pronarin e deleve; A eshte e vertet kjo qe thote ky burr? Ai i thote: Po! Davudi a.s. pasi u mendua vendos ta zgjidh problemin sic e kishte zgjidhur me pare duke vendos: Per te demshperbluar kete burr per damin e shkaktuar vendos qe ti japesh delet ne forme demshperblimi. Ne kete moment Davudit a.s. ju afrua djali i tij Sulejmani i cili ende nuk ishte rritur shume dhe i thote babait te tij: Nese me lejon , une kam nje mendim tjeter per ta zgjidhur kete ceshtje! Davudi a.s. i thote; urdhero , thuaje! Sulejmani a.s. tha: Pronari i deleve te shkoj e te mbjell serish arren e te demtuarit, ta punoje e te kujdeset per te derisa te behen prodhimet sic kan qene me pare dhe tia kthej te demtuarit. Nderkohe pronari i ares te marre delet dhe ti kollos ata me qellim marrjen e qumshtit te tyre dhe leshin, dhe kur te marr aren me prodhimet e saj tia kthej delet serisht pronarit te deleve. Davudit a.s. i pelqeu aq shume gjykimi i djalit te tij saqe tha: Falenderuar qofte Allahu xh.sh. qe te ka dhene kete urtesi. (3)

Sundimi i profetit Davud a.s. dhe punimi i hekurit

Deri ne kohen e profetit Davud a.s. sundimi ose mbreterimi ishin te ndar nga pejgamberet, pra profeti nuk ishte sundimtar por thjesht profet. Me ardhjen e Profetit Davud a.s. ai ishte profet dhe mbret. Ashtu edhe djali i tij Profeti Sulejman a.s. Profeti Davud a.s. jetoj ne nje kohe ku vendi ishte i mbushur me luftra te pergjakshme ndaj Davudi a.s. kishte detyre te vendeoste drejtesin. Teksa profeti Davud a.s. vendoste drejtesin , ai verejti disa mangesi tek luftetaret e tij, dhe ajo ishte pamundesia e mbrotjes gjate luftes. Luftetaret vishnin mburoja te renda dhe aspak efikase. Nje dite profeti Davud a.s. teksa mendonte zgjidhjen e problemit, kishte ne dore nje cop hekuri qe e shikonte me vemendje per formen qe mund ti jap. Ne kete moment Allahu xh.sh. i dha diturin Davudit a.s. qe ta punonte hakurin duke i dhene dijen e zbutjes se tij. Allahu xh.sh. thote: "Ne i mesuam atij (Davudit) berjen e petkave te hekurt per ju , qe tju mbroje ne raste lufte...." (El Enbija; 80) Profeti Davud a.s. u ngrit duke e ndar hekurin ne disa pjese. Me nje pjese beri mburoj (mburoj me unaza) dhe me tjetren beri shpat. Pervec kesaj Allahu xh.sh. deshiroj qe profeti Davud a.s. te mbante ne dore nje unaze qe Allahu xh.sh. ia pat dhuruar profetit Adem a.s. kur ai ishte ne xhennet, por kjo unaz ra ne toke ne kohen kur Allahu e leshoj Ademin a.s. ne toke. Me rivendosjen e profetit Adem a.s. ne xhennet u rikthye edhe unaza me gjasht cepa. Unaza ishte dicka e vecante, ndaj Allahu xh.sh. vendosi tia dergoj nepermjet melekut Xhebralit profetit Davud a.s. Allahu xh.sh. thote: "...Dhe e mesoj ate (Davudin) per çdo gje qe deshi. " (El Bekare; 251) Disa kan dhene mendime se unaza me gjasht cepa kishte te shkruar emrin e njeqind te Allahut (emrin e madh te Allahut), por qe unaza te funksiononte duhej qe edhe mbartesi i saj duhet ta dije emrin e madh te Allahut xh.sh. Kur keta dy komponent bashkoheshin, personi ne fjale nepermjet unazes kishte force te bej shume gjera, si psh; sundimin e eres, reshjet, xhinet etj. Allahu e di.

Kjo mendohet se eshte shpata e Davudit a.s.

Ashtu sikurse unaza edhe shpata qe beri Davudi a.s. duke permendur emrin Allahut xh.sh. ka urtesi te vecante. Ne ate shpat ka te shkrujta me germa arabe disa fjale dhe simbole. Sipas disave thuhet se simbolet tregojn ate se cfare do te ndodh ne te ardhmen, dhe ai qe do mbaj shpaten e profetit Davud a.s. Allahu xh.sh. do i jap fitore. Nder te tjera ne shpat me shkronja arabe lexohen emrat e disa profeteve si; Musa a.s, Harun a.s, Davud a,s, Sulejman a.s,  Jusha a.s, Zekerija a.s., Jahja a.s, Isa a.s. dhe Muhammed a.s. ndersa pjesa tjeter ende nuk eshte sqaruar mbi permbatjen apo kuptimin e tyre. Megjithate ajo qe kalon ne librat e fese islame eshte se dexhali do mbytet me shpaten e profetit Davud a.s. Sipas disa dijetareve tregohet se; shpata e profetit Davud a.s. e ka perdor djali i tij Profeti Sulejman dhe ajo do arri deri tek perdorimi i saj nga ana Mehdiut. Allahu e di. Pllaka prej bakri dhe shpata qe pretendohet se jane te profetit Davud a.s. aktualisht ndodhen ne Top Kapi te Stambollit. Ata u sollen aty ne kohen e sundimit te Javus Sulltan Selimit. (4)

Vdekja e profetit Davud a.s. 

Nje here Allahu xh.sh. deshiroj ti tregoj Davudit a.s. dashurin e Tij ku i thote: "O Davud! Sikur ta dinin ata qe nuk me besojne, mallin dhe dashurin qe kam per ta, do te shkriheshin nga malli qe do te ndienin per Mua. O Davud! Kjo eshte dashuria dhe malli qe kam per ata qe me kan kthyer shpinen, po mendo se sa mall dhe dashuri kam per ata qe me duan." Kur e degjoj kete Davudi a.s. e shtoj edhe me shume ibadetin ndaj Allahut xh.sh. Sa here qe Davudi a.s. me zerin e tij melodioz lexonte Zeburin ndodhnin gjera te habitshme, malet fillonin te madheronin Allahun sebashku me Davudit a.s., sa here qe Davudi a.s. lexonte Zeburin nga te gjitha anet tuboheshin zogjt siper kokes se Davudit a.s. Per kete Allahu xh.sh. thote: "Ne ia nenshtruam (Davudit) malet e kodrat qe se bashku me te benin tesbihe mbremje e mengjes. Edhe shpezet e tubuara, te gjitha, vetem Atij i ishin drejtuar." (Sad; 18-19) Melet, kodrat, shpezet u urdheruar nga Allahut xh.sh. qe ti bashkohen ibadetit te Davudit a.s. ku Allahu xh.sh. thote: "Nga ana e Jone , Ne i patem dhene Davudit dhurate te madhe, e tham: O male dhe shpeze, lartesoni (me tesbih) sebashku me te (Davudin)..." (Sebe; 10)

Nje here Allahu xh.sh. vendos ti tregoj Ademit a.s. gjithe Pejgamberet dhe hadithi vijon keshtu: "Kur Allahu xh.sh. krijoj Ademin a.s. dhe i tha shpirt, Ademi a.s. teshtiu dhe tha: "Elhamdulilah" Allahu xh.sh. ju pergjigj: "Jerhamukullah dmth; Allahu te meshirofte!" dhe me pas Allahu xh.sh. i thote: O Adem! Shko tek ata melek te ulur dhe pershendeti keshtu; Ademi a.s. shkoj dhe i pershendeti duke u thene: Es selamu alejkum! Meleket u pergjigjen; Ue alejkum selam! Profeti Adem a.s. u kthye tek Allahu xh.sh. dhe Allahu i tha: Kjo eshte pershendetja jote dhe bijve te ty. Allahu xh.sh. i thote Ademit a.s.; Zgjidh cilen dore! Ademi a.s. tha; do zgjedh doren e djathte. Me pas Allahu e hapi doren ne te cilen ishte Ademi a.s. me pasardhesit e tij. Ademi a.s. tha: Kush jane keto? Allahu xh.sh. i tha: Keto jane pasardhesit e tu! Secili prej tyre ne mesin e syve kishte te shkruar jetegjatesise, por ne mesin e tyre ishte nje burr i cili dallohej nga te tjeret me ndriçimin e tij. Ademi a.s. tha: Kush eshte ky ? Allahu xh.sh. iu pergjigj; Ai eshte djali yt, Davdi a.s., te cilit i kam caktuar jete dyzet vite.Ademi a.s. tha: O Allahu im! Shtoja jeten! Allahu xh.sh. tha: Kaq kam shkruar per te! Ademi a.s. tha: O Allah! Une do ti jap atij prej jetes stime gjashtedhjete vite! Allahu xh.sh. tha: Keshtu u befte! Kur Ademit a.s i erdh meleku i vdekjes, Ademi a.s. i tha: Ke ardh parakohe sepse mua Allahu me ka dhene 1 mije vite jete! Meleku i vdekjes i thote: Po, por a nuk i dhe gjashtedhjete vite jete Davudit a.s.?!..." (Tirmidhi, Ahmedi) 

Para se te vdiste profeti Davud a.s. vendos te therras therret djemt e tij dhe ashtu sikurse e kishte urdheruar Allahu xh.sh. u ben disa pyetje, djali qe do jap pergjigjen e duhur atij do i jap unazen me gjasht cepa. Pyetja ishte: Ne kete bote cila eshte gjeja me hidhur dhe gjeja me e embel? Ne kete bote cila eshte gjeja me e bukur dhe me e shemtuar? Nga te gjithe femijet vetem profeti Sulejman a.s. dha pergjigjet e sakta, mirepo babai i tij i thote: Pergjigjet e tua biri im jane te sakte, por pse sa here qe jepje pergjigje e shoqerore me buzeqeshje? Sulejmani a.s. i tha: Pergjigjen e ketyre pyetjeve as un nuk i dija, por afer meje qendronte nje milingone dhe ajo me tregonte pergjigjen e sakte. Profeti Davud a.s. tha; Vertet ne kete ka nje urtesi nga Allahu xh.sh. dhe keshtu unaza kaloj tek Sulejmani a.s. 
Para se te vdiste Davudi a.s. i la amanet djalit te tij Sulemanit a.s. qe te ndertonte Bejtul Mukadesin (Aksan) ne Kuds, Jerusalem, amanet te cilin Sulejmani a.s. e dergoj ne vend. Madje ne lidhje me kete profeti Muhammed a.s. ka thene: "Djali i Davudit a.s., Sulejmani a.s. kur po ndertonte Bejtul Mukadisin, i shprehu Allahut xh.sh. tre deshira; 1. Kerkoj ti jepej aftesi per te gjykuar drejt dhe kjo ju dha. 2. Kerkoj ti jepej nje sundim te cilin askujt tjeter te mos i jepet, dhe ju dha. Pasi e perdundoj ndertimin e Aksas ju lut Allahut xh.sh; Ai qe do fal namaz brenda Bejtul Mukadesit tia falte gjynahet dhe te dal prej saj pa gjynahe sikur dita qe lind prej nenes." (Nesai) Dhe ne nje trasmetim tjeter kemi se profeti Muhammedi a.s. ka thene: "Dy deshirat e para ju plotesuan, shpresoj qe dhe e treta te jet pranuar!"(Ibn Maxhe)

Profeti Davud a.s. e donte shume familjen e tij, kujdesej aq shume per te saqe kur dilte nga shtepia cdo here kujdesej ne mbylljen e dyerve. Per kete profetit Muhammed a.s. ka thene: "Nje dite Davudi a.s. del nga shtepia. Pasi kaloj pak kohe bashkeshortja e tij duke shikuar ne oborrin e shtepis veren nje njeri i cili qendronte ne mesin e oborrit (diku thohet ne mesin e shtepis), ndaj pyet: Si ka hyre ky njeri pasi dyert jane te mbyllura? Dikush e informoj Davudin a.s. per kete dhe ai me nxiteim kthehet ne shtepi. Kur u kthye Davudi a.s. e shikoj duke qendruar ne mes te oborrit dhe e pyet: Kush je ti? Ai i pergjigjet: Jam ai qe nuk i friksohem sundimtareve dhe per per mua nuk ka penges qe mund te me pengoj per te hyre ne ndonje vend. Davudi a.s. tha: Pasha Allahun ti qenke meleku i vdekjes! Urdhero, une i thote Davudi a.s i pergjigjem urdherit te Allahut merrma shpirtin!" Dhe keshtu meleku i vdekjes diten e shtune (disa thone per diten e merkur) ne moshen 100 vjecare Davudi a.s. ia dorzon shpirtin Allahut xh.sh. Pas kesaj familjaret e marrin trupin e Davudit a.s. per pergatitur per ne banesen e fundit. Pasi djali i tij Sulejmani a.s. e lau dhe e qefinosi Davudin a.s. lindi djelli, dhe temperatura filloj te rritet ndaj Sulejmani a.s. merakosej per teperaturen e madhe se mos do i pengoj njerezit per faljen e namazit te xhenazes ndaj urdheroj shpendet dhe zogjet qe te benin hije mbi vendin ku do faleshin njerezit. Dhe shpenndet ashtu vepruan por teperatura sa vjen e rritej po ashtu per shkak te numrit te madh te shpendeve ajri nuk levizte. Atehere Sulejmani a,s. u tha shpendeve qe te levizin krahet e tyre." (Hakimi) Ndersa ne nje trasmetim tjeter kemi: Pasi Sulejmani a.s. e lau dhe e qefinosi babain e tij, Davudin a,s. dhe e nxorren nga shtepia dita ishte shume e mir me diell vezellues as sa ia ndriçoj fytyren Davudit a.s. po njekohesisht ishte edhe vap, ndaj djali i tij Sulejmani a.s. u thote shpendeve dhe zogjve: Beni hije Davudit! Shpend menjehere degjuan fjalen e Sulejmanit a,s, dhe i ben hije trupit te Davudit a.s. dhe vazhduan keshtu dersa e mbuluan me dhe. Kur e mbuluan me dhe atehere Suljemani a.s. u thote: Mblidhni krahet dhe tuaj dhe largohuni!( Ahmedi) Thuhet se nder shpendet qe kan bere me se shumti hije kan qene shqiponja. Ne nje trasmetim tjeter thuhet se Davudi a.s. ka vdekur teksa ka dal nga vendi i faljes ku i eshte shfaqur meleku i vdekjes. Davudi a.s. i ka thene: Me jep kohe sa te dal! Meleku i vdekjes i ka thene: O Davud! Koha te ka perfunduar! Kur e degjoj kete Davudi a.s. ra ne sexhde dhe meleku i vdekjes ia merr shpirtin.

Disa ngjarje te ndodhur ne kohe e profetit Davud a.s. 

Sebashku me djalin e tij Profetin Sulejman a.s. la pas disa ndodhi dhe fjale te arta. Davudi a.s. ka thene: "O ti qe mbjell te keqen, ti vet do t'i korresh ferrat dhe gjembat e saj." ose thenien: "Ji ndaj nevojtarit, bonjakut sikur baba i mershirshem. Dije se do korresh ate qe ke mbjell." ose thenien: "Ai qe ben marreziara para njerezve, i ngjan atij qe kendon pran te vdekurit." ose thenia tjeter: "Sa e keqe eshte varferia pas pasurise. Me e keqe se kjo eshte kur dikush, pas udhezimit (ne rrugen e Allahut) te devijon." Ose thenien per mikun: "Mos qendro te miku me gjate, sesa eshte kohe e gostisjes qe i ben ti, pasi rendohet mieqesia e ndersjellte." ose thenia tjeter; "Shiko, cfare nuk e ke ende nga ato qe qe njerezit flasin per ty, mos e vepro, mos e bej kur je ne vetmi."

Nje here profeti Davud a.s. ishte drejtuar Allahut xh.sh. duke thene: "O Allahu im! Si te te falenderoj dhe si te dal borxhi nese nuk e kam ndihmen dhe meshiren Tende?! Allahu i tha: O Davud! Nuk e di se ashtu sikurse je tani, je vetem fal meshires Time? Dauvdi a.s. i tha; E di o Allahu im! Allahu xh.sh. i thote: Dije se jam i kenaqur me ty!"

Nga Bejhakiu qendron se: Davudi a.s. lutej duke thene: "Falenderuar qofte Allahut ashtu siç i pershtastet Fisnikerise se fytyres se Tij dhe Lartmadherise se Tij!" Kur e ke thene kete , atehere Allahu xh.sh. i thote: "O Davud! Me kete i ke ngaterruar meleket qe shkruajn punet e njereve!" pra aq dua e lutje te madhe e te bukur beri Davudi a.s.

Nje here shkon tek profeti Davud a.s. nje grua dhe me gjysem zeri i thote: O Davud pejgamber i Allahut ?! A eshte Allahu i drejte apo jo ?! Davudi a.s. i thote: Padyshim Allahu eshte i Drejte! Me thuaj cfare problemi keni meqenese ben kete pyetje? Gruaja i thote: Jam grua e ve dhe nene e tre vajzave jetime. Buken e gojes per vete dhe vajzat e siguroj me pelhurat te cilat i tjerri ne tezgjah dhe pastaj i shes.
Nje dite u nisa per ne pazar per te shitur perluren. Gjate rruges ndalova per te pushuar nen hije e nje peme. Sapo u ula erdh nje shpend i madh dhe me rrembeu pelhuren dhe fluturoj. Kjo qe me ndodhi ishte nje fatkeqsi e madhe per mua pasi tani une skam se me cfare te fitoj te holla per te ushqyer vajzat e mia! Per kete arsye erdha tek ju te me japesh nje rruge zgjidhje.
Teksa Davudi a.s. po mundohej qe ta qetesonte gruan, troket dera prapa se ciles ndodheshin disa tregtar. Secili nga ato mbanin nga 100 te holla prej floriri. Sapo hyn brenda i dhuruar te hollat Davudit a.s. duke i thane: Merri keto o Pejgamberi i Allahut dhe jepja dikujt qe i meriton!
I habitur profeti Davud a.s. i pyet: Çfare ju shtyri qe te beni kete bamiresi? Ata i thane: O i derguari i Allahu! Ishim duke lundruan ne dete ku na zuri nje stuhi e jashtzakonshme dhe anijes ju be nje vrim e madhe sa filloj te fundoset. Kishim ngel pa rruge zgjidhje, por papritur shfaqet nje shpend i madhe i cili na hodhi nje pelhure te punuar dhe me te bllokuam vrimen. Per ne, kjo ishte ndihme nga Allahu xh.sh. prandaj vendosem qe secili nga ne te jap nga 100 te holla prej foloriri sadaka per hir te Allahut dhe keshtu vendosem ti sjellim ty qe ju tia japeni kujdo qe deshiron dhe e meriton.
Kur e degjoj kete, Davudi a.s. buzeqeshi dhe ju kthye gruas duke i thene: "Nje Allah qe ben tregti dhe investon pasurin tende ne toke e ne det, a mund te jete tjerer veçse i Drejte?!"
Keshtu profeti Davudi a.s. te hodhat e tregtrave ia dha gruas e cila falenderoj Allahun per miresit e shumte qe Allahu ia dha ne krahasim me vleren e pelhures se saj. 

Profeti Davud a.s. shpesh maskohej dhe teksa takonte njerzit i pyeste se cfare mendimi kishin per mbretin Davud. Nje dite qelon te pyes nje djal te ri, i cili ne fakt ishte Xhebrailit, mirepo Davudi a.s. nuk e dinte. Djali i i ri ju pergjigj duke i thene: "Sherbetori me i mire i Allahut vetem se ka nje te met!" Davudi a.s. e pyet; Cfare? Djali i thote: Davudi ushqehet nga thesari i shtetit, ndersa njerzit me te mire jane ato qe ushqehen me ndjersen e ballit, me ate qe ka fituar me duart e tij.
Pas kesaj ne vetmi duke qare Davudi a.s ju lut Allahut duke i thene; "Zoti im! Me meso nje zanat qe te me bej te pavarur nga thesari i shetit!" Pas kesaj Allahu xh.sh. i mesoj Davudit a.s. punimi e hekurit me te cilat ai beri petka te hekurta per lufte. (El Enbija; 80)

Pergatiti
Gezim KOPANI
Ju mund te lexoni: Jeta e Profeteve


______________
1. Davud, do te thote: "Gje e dashur sikur drita e syrit". Sipas Ibn Sadit, Profeti Davud a.s. ishte sternip i brezit te nente i pejgamberit Is'hak a.s. Sipas disa mendimeve babai i Davudit a.s. quhet Yisha ndersa nena Nitzev. Emri i profetit Davud a.s. ne Kur'an permendet 16 here. Profeti Davud a.s. ishte shtat shkurter, fytyr bukur dhe sy blu. Ai ishte trim dhe luftetar. Njeri qe ben mir dhe qe mban fjalen e dhene. Tek besimet e tjera profeti Davud a.s. kalon me emrin David i cili luftoj Goljatin (Xhalutin). Ne islam profeti Davud a.s. njihet si marangozi i pare i njerezimit. Ai eshte i pari qe diti te punoj me metalet te tokes, posaqerisht hekurin te cilin ai diti ta punoj duke bere pazmore, shpata etj, madje thuhet se ai arrite te bej edhe shpaten prej çeliku te pastar. Profeti Davud a.s. ka lindur dhe ka vdekur ne Kuddus/Jeruzalem-Palestin.
2. Sulejman do te thote ; I drejte, I sinqerte.
3. Ata qe thone se Davudi a.s. ka mekatur me "Bat Sheba/Bathsheba" e cila ishte gruaja e komandatit Uria (me orgjigjin Hitite) nuk eshte aspak e vertet. Sipas ketij trillimi Davudi paska dergu nje nga komandantet e tij te quajtur Uria ne nje lufte larg pallatit mbreterore. Nje dite teksa Davudi kishte dal per te kontrolluar  diku paska shikuar ne oborrin e nje shtepia nje grua duke u la. Kjo grua ishte pikerisht bashkeshortia e Uris e quajtur Bat Sheba, sipas trillimit Davudi paska qene dashuruar me bukurin e saj dhe paska urdheruar qe ta dergojn ne sarajin e tij, ku edhe mekatoj me te. Qe te mos merrej vesh se Bet Sheben eshte shatazan me Davudin ai therret komandatin qe te kthehet ne shtepi me qellim qe ai te shkoj me gruan e tij dhe femija ti jet i tij. Por ai nuk pranoj te nderpres luften, ndersa Davudi urdheroj pjesen tjeter te ushtareve qe ta braktisin komandantin duke e len vetem ne luft ku edhe vdiq, ndersa Davudi mori per grua bashkeshorten e komandatit te tij. Trillim eshte edhe ajo kur thone se: Davudi ka pas 99 gra dhe ai deshiroj te kishte 100 duke marr pikerisht gruan e nje komandati qe Davudi kishte nen drejtim. Sigurisht qe kjo nuk eshte e vertet, pasi ato e ngaterrojn me ngjarjen e dy burrave te cilet hyn ne dhomen teksa Davudi a.s. po lutej... (Ibn Kethir) 
4. Burim shtes: /https://islamansiklopedisi.org.tr/davud/ & /https://cdn2.islamansiklopedisi.org.tr/dosya/9/C09003270.pdf/


December 20, 2022

Jeta e profetit Hidri a.s


Hidri a.s. ose Hadri eshte nje nga njerezit e perzgjedhur te Allahut xh.sh. te cilit iu dha dituri e veçante, aq sa edhe Profeti Musa a.s. mori disa mesime dhe keshilla nga ai. Per Hidrin a.s. Allahu xh.sh. ne suren El Kehf  thote: "Dhe gjeten nje nga njerzit Tane, te cilit i kemi dhuruar meshire nga ana Jone dhe i kemi mesuar nje dituri te posaçme nga Ne." (El Kehf; 65) Ne gjuhen arabe Hadri, Hadr ose Hidr do te thote: "Gjelberim, ose I gjelber" ngase aty ku ulej ai, vendi gjelberohej. Per kete Profeti Muhammed a.s. ka thene: "U quajt Hidri a.s. pasi kudo qe ai ulej (qoft edhe vend i shkret), vendi menjehere gjelberohej dhe gjallerohej." (Buhari)  Disa dijetar islam thone se ; Hidri a.s. ka qene Resul (i derguar) ndersa disa te tjere thone se ka qene Nebi (Pejgamber qe vjen nga persishtja qe do te thote; lajmetar).
E rendesishme eshte fakti qe Hidri a.s. ka qene njeri i zgjedhur i Allahut xh.sh. Rreth origjines se Hidrit a.s. jane dhene disa mendime. Disa thone se Hidri a.s. ishte djali i Ademit a.s. duke u mbeshtetur tek fjalet e profetit Adem a.s. i cili para vdekjes se tij u tha pasardhesve te tij: "Ju paralajmeroj per nje permbytje te madhe, ndaj kur te vdes une trupin tim ta vendosni ne barke dhe pastaj te me varrosni ne kete vend (duke percaktuar vendin)." Kur permbytja ndodhi e moren trupin e Ademit a.s. per ta derguar ne vendin qe ai ua kishte caktuar. Kur disa degjuan per vendin thane: Ai eshte vend i frikshem dhe i shkret! Keshtu ata i zuri frika dhe nuk vepruan derisa u shfaq Hidri a.s. i cili e realizoj deshiren e Ademit a.s. (Ibn Is-haku) Disa thone se Hidri a.s. eshte biri i Habilit ose njeri prej nipave te Samit djalit te Nuhut a.s., ose njeri nga nipat e Is'Hakut a.s. (1)
Nje mendim tjeter qendron se; Hidri a.s. eshte djali i Malikut vellaut te Iljasit a.s., ndersa disa te tjere thone se ai rrjedh prej familjes se Ibrahimit a.s., ndersa disa thone se rrjedh prej Dhulkarnejnit etj.
Ajo per te cilen mund te flasim me siguri eshte se Hidri a.s. ka jetuar ne kohen e profetit Musa a.s.  Disa thone se nena e Hidrit a.s. ishte Greke ndersa babai ishte Pers (Irani i sotshem)(Ibn Kethir). Ajo per te cilen mund te flasim me siguri eshte se Hidri a.s. ka jetuar ne kohen e profetit Musa a.s.
Rreth jetes se Hidrit a.s. interesant eshte transmetimi nga Iben Abbasi i cili thote se Profeti Muhammed a.s. ka thene: "Hidri a.s. dhe Iljasi a.s. takohen çdo vit ne haxh ku pasi qethin floket njeri-tjetrit thone: Ne emer te Allahut, Mashallah! Te mirat i jep vetem Allahu! Mashallah! Fatkeqsit i largon vetem Allahu! Mashallah! Te gjitha begatit i jep vetem Allahu! Mashallah! Nuk ka fuqi as force pa Allahun!" (Hadith daif; dmth; i dobet) (2) Ndaj jane hedh shume mendime se Hidri a.s. eshte gjalle por kjo nuk eshte e vertet pasi ne nje hadith profeti Muhammed a.s. ka thene: "Me pyesni se kur do ndodh kijameti. Kete e di vetem Allahu, por betohem ne Allahun xh.sh. se asnjeri prej jush qe sot eshte gjalle qe do jetoj edhe (afro) njeqind vitet e ardhshem nuk do ta perjetoje ate."(Ahmedi) Ne nje trasmetim tjeter thote: "Nuk eksizton asnje shpirt i gjalle ne toke, qe do te jetojne edhe njeqind vjet." (Tirmidhi)

Hidri a.s. ne kohen e faraonit 


Qe ne moshe te vogel Hidri a.s. mori mesime mbi ibadetin ndaj Allahut xh.sh. Kur u rrit babai e marton me nje grua, te ciles i tha qe do te mesoj disa gjera por me kusht te mos ia tregoj te tjereve. Hidri a.s. ia meson ibadetin ndaj Allahut, mirepo Hidri a.s. nuk flinte me bashkeshorten e tij ndaj e ndau pasi ajo nuk e mbajti fjalen. Babai e martoj perseri me nje grua tjeter, dhe perseri ndodhi e njejta gje derisa u martua me gruan e trete e cila ndryshe nga dy te parat e mbajti fjalen.
Keto ngjarje ndodhnin ne kohen e sundimit te faraonit mizor , i cili kishte arrit deri tek marrezija duke e shpallur veten zot. Ne keto kushte Hidri a.s. qendronte larg njerezve me qellim berjen e ibadetit ndaj Allahut dhe qe njerezit te mos e zbulonin. Sic e shpjegova me siper kudo qe Hidri a.s. ulej , vendi per rreth tij gjelberohej.
Nje here qellon ta shikojne dy burra dhe si rezultat i shenjave (pra gjelberimit) thane: Ky i lutet dikuj tjeter! Njeri nga ato vendosi te mos tregoj gje , ndersa tjeteri vendosi te tregoj. E pyeten; E ka shikuar njeri tjeter kete gje? Po! tha ai, edhe filani me te cilin shoqerohesha. Mirepo ai nuk pranoj ndaj edhe e mbyten. Keshtu ka ndodh edhe me sherbetoren e cila kujdesej per vajzen e faraonit dhe teksa krihte floket, i bie kreheri ne toke. Kur ajo ulet per te marr kreherin tha: "Bismilah" Mirepo ne kete kohe faraoni e kishte shpallen veten zot, dhe te degjosh dike ti lutej dikujt tjeter ne vend te faraonit ishte krim dhe denohesh me vdekje.

Hidri a.s. betohet ne Allahun xh.sh.

Nje here nje i varfer veren Hidrin a.s. ne rrugen kryesore te mbushur me njerez. I afrohet dhe i thote: Te bekoft Allahu! Me ndihmo me ndonje gje! Hidri a.s. i thote: Une i besoj Allahun, por nuk kam se me çfare tju ndihmoj! I varferi e perserit kerkesen per here te dyte, dhe perseri Hidri a.s. i kthen te njejten pergjigje. Heren e trete i varferi i thote: Te lutem ne emer te Allahut te me japesh ndonje gje, sepse teksa po te shikoja, nga qielli vura re nje drite e cila ju ndriçonte fytyren, ndaj thash; ky njeri eshte i mir dhe do me ndihmoj! Hidri a.s. u prek dhe i tha: Pa dyshim qe une besoj Allahun, por me te vertet nuk kam asnje gje per tju ndihmuar, vetem nese me merr dhe me shet si skllav!
I varfri i thote: Seriozisht e keni ? Hidri a.s. i thote; Pasha Allahun po! Pas kesaj pergjigje , i varferi vepron pikerisht ashtu dhe e dergon Hidrin a.s. ne treg dhe e shet.
Pasi kaloj nje kohe , Hidri a.s. vu ri qe blersi i tij nuk i jepte asnje detyre, ndaj e pyet: Besoj se me keni bler per nje qellim! Me urdhero per ndonje pune! Blersi i thote: Ç'pune thua? Ju jeni plak!
Hidri a.s. kembenguli dhe blersi i tha; Do sjellesh gure nga ai vendi ne kete vend, dhe largohet!
Puna ishte shume e rende, nje mal me gur. Pasi kaloj nje far kohe blersi kthehet dhe me habi veren qe plaku kishte mbartur gjithe guret, dhe i thote: Mendova se nuk do mundje! Dhe ne bisede e siper blersi i thote Hidrit a.s: Shikoj se jeni njeri i mir, ndaj mund tju kerkoj dicka? Urdheri i thote Hidri a.s.?Do largohem per pak kohe prandaj dua qe te kujdesesh per familjen dhe shtepin time!? Hidri a.s. i tha; Sigurisht qe po vetem se me cakto nje pune per te bere! Blersi i thote; Jo, nuk do besh asnje pune pasi je i moshuar dhe nuk dua tju lodh! Pas kembenguljes se Hidrit a.s. blersi i tha: Me bej nje shtepi, dhe largohet. Kur i blersi kthehet, me habi veren shtepin e perfunduar ndaj e pyet Hidrin a.s; Kush jeni ju qe ne kete moshe arrite te ndertosh nje shtepi? Hidri a.s. i tha; Une besoj ne Allahun, dhe per hir te Allahut bera nje betim. Per te ndihmuar nje te varfer bera nje betim ne Allahun per te cilin isha i obliguar ta mbaj. Ai qe beson ne Allahun duhet qe kur te betohet te mbaj betimin, ne te kunderten Diten e Llogarise nuk do kete barre me te rende se betimi i pambajtur. Nese deshiron ta dish, une jam Hidri.
Ne kete moment blersi i habitur tha: O Hider! Edhe une besoj ne Allahun, prandaj ma bej hallall se te kam ngarkuar me pune pa ditur se kush je! Hidri a.s. i tha: Jo, ju ishit korrekt.
Blersi i tha: O Hider! Te lutem me dijen tende gjyko mbi pasurin time nga e cila te marresh aq se deshiron per punen e bere , ose te te jap lirin! Zgjidh dhe merr cilen deshiron! Hidri a.s. i tha: Deshiroj lirin! Blersi me gezim ia dha lirin, ndersa Hidri a.s. falenderoj Allahun xh.sh. qe pasi u roberua ia solli lirin perseri.(3) Kjo ngjarje meson besimtaret te besojn ne Allahun xh.sh, pasi çdo gje eshte ne doren e Tij dhe njeriu kur te bej betohet, duhet ta mbaj betimin e dhene.

Hidri a.s. dhe profeti Musa a.s.

Ne te njejten kohe shume ngjarjen te tjera po ndodhin edhe me Profetin Musa a.s. i cili po ashtu adhuronte Allahun xh.sh, mire po as Profeti Musa a.s. dhe as Hidri a.s. nuk njiheshin me njeri tjetrin dhe as qe kishin degjuar. Nje dite teksa profeti Musa a.s. u predikonte beni israileve, njeri nga te pranishmit e pyeti: O Musa a ka ne toke njeri me te ditur se ju? Pa u menduar Profeti Musa a.s. tha: Jo, nuk ka! Profeti Musa a.s. e dha pergjigjen shpejt duke pas parasysh te folurin me Allahun xh.sh. ne kodren Tur, zbritjen e Teuratit si dhe shume e shume mrekulli te tjera te cilat Allahu xh.sh. ia mundesoi atij, mirepo Allahu xh.sh. e kritikoj Musan a.s. duke i thene: Aty ku bashkohen dy detet eshte nje rob i Imi i cili eshte me ditur se ti!" Profeti Musa a.s. tha: O Allahu im! Si mund ta takoj ate? Allahu xh.sh. i tha: "Merr nje peshk dhe futen ne çante dhe pastaj nisu per tek vendi ku bashkohen dy detet, aty do takohesh." Profeti Musa a.s. beri ashtu sikurse Allahu xh.sh. e urdheroi dhe sebashku me Jushan a.s. (Jusha bin Nun) nisen per rruge. Per kete Allahu xh.sh. thote: "Kujto kur Musai a.s. i tha djaloshit qe e shoqeronte: "Nuk do te ndalem se ecuri derisa te arrij vendtakimin e dy deteve..." (El Kehf; 60) Kur arriten tek nje shkemb u ulen te pushojn derisa i ze gjumi. Ne kete kohe peshku paska leviz derisa arrin te futet ne dete. Per kete Allahu xh.sh. thote: "Kur arriten tek vendi ku bashkohen dy detet, ata harrun peshkun e tyre i cili mori rrugen e tij neper dete duke e hapur ate si tunel." (El Kehf; 31) Kur profeti Musa a.s. u ngrit, djali i ri harroi ti tregoj mungesen e peshkut dhe ashtu vijuan perseri rrugen. Mengjesin tjeter profeti Musa a.s. i tha djaloshit: "Na sill ushqimin pasi jemi te lodhur nga udhetimi!" Djali i tha: Te kujtohet kur arritem tek shkembi, harrova te te tregoj per peshkun qe kishte ikur, e kete harres nuk ma solli kush tjeter vecse shejtani. Peshku mori rrugen per ne dete ne menyre krejtesisht te habitshme. Profeti Musa a.s. i tha: Ai eshte vendi qe ne po kerkojme! Dhe u kthyen qe te dy rruges se tyre prej nga kishin ardhur. (El Kehf; 61-64) Kur u kthyen tek shkembi , aty gjeten nje burr me nje xhybe, Hidrin a.s. Profeti Musa a.s. e pershendeti me selam. I habitur Hidri a.s. i thote: A ka nga vendi yt pershendetje te till? Profeti Musa a.s. i thote: Une jam Musai! Hidri a.s. i tha: Musai i Bijve te Israilit? Profeti Musa a.s. i tha: Po, dhe kam ardhur tju takoj dhe te mesoj nga ju, ndaj a mund te vi me ju qe te me mesosh dicka nga urtesit dhe dija juaj?! Hidri a.s. i thote: Nuk do jesh ne gjendje te kesh durim dhe permbatje! Si mund te kesh durim per nje gje qe nuk e di? Musai a.s. i tha: Ne dasht Allahu do jem i duruar dhe nuk do ju kundershtoj per asnje gje. Hidri a.s. i tha: Atehere nese do udhetosh me mua, nuk do me pyesesh per asnje gje, derisa une ti shpjegoj. Keshtu vazhduan te dy bashke derisa hypen ne nje anije. Kur hypi ne anije Hidri a.s. i beri nje vrim anijes, dhe profeti Musa a.s. nuk duroj dhe e pyet: E shpove qe te mbyten njerzit e anijes? Kjo eshte nje pune e keqe! Hidri a.s. i tha: A nuk ju thash se nuk do jesh ne gjendje te durosh udhetimin me mua? Profeti Musa a.s. i tha: Harrova, prandaj mos me qorto! Dhe vazhduan udhetimin derisa ne rruge takuan nje djale te cilin Hidri a.s. e mbyti. Perseri Profeti Musa a.s. i tha: Mbyte nje te pafajshem! Kjo eshte e ndaluar! Hidri a.s. i tha: A nuk ju thash se nuk do jesh ne gjendje te durosh udhetimin me mua? Profeti Musa a.s. i tha: Nese te pyes edhe nje here pas kesaj, atehere mos me merr me vete! Vazhduan udhetimin derisa arriten tek nje qytet prej te cileve kerkon ushqim per te ngren, por ata nuk i dhen asngje gje. Pastaj qe te dy vijuan rrugen dhe ne te dal te qytetit gjeten nje mur gati ne shembje dhe Hidri a.s. filloj ta rregulloj ate. I habitur profeti Musa a.s. i thote: Sikur te kishe dashur do u merrje shperblim per kete. Hidri a.s. i tha: Tani eshte koha qe te ndahemi bashke. Po ashtu do te te shpjegoj urtesite e ndodhive per te cilat nuk arrite te duroje. Hidri a.s. i thote: Sa i takon anijes, ajo ishte e disa njerezve te varfer qe punojne ne det, une doja ta beja me difket pasi ishte nje mbret qe i merrte anijet me force, dhe kur ai do ta shikonte anije ne ate gjendje , ai nuk do merrej me te. Sa i takon djalit qe mbyta, prinderit e tij ishim besimtar ne Allahun dhe ato kishin frike se mos ai do u shkaktonte atyre vuajte e dhimbje, keshtuqe Zoti deshiroj qe ato te nderohen me nje djal me te mire, me te drejte dhe me te dashur per prinderit e tij. Sa i takon murit qe ngrita, posht murit tij ndodhet nje thesar qe babai i tyre besimtar e ka fshehur per femijet e tij, nese nuk do e rrefulloja, thesarin do e merrnin te tjeret, ndaj Allahu deshiron qe une ta rregulloja murin me qellim qe jetimet te marrin ate qe eshte e tyre kur te rriten. Gjithe keto nuk i bera ne koken time! Keto ishin shpjegimet dhe urtesia e ngjarjeve qe ti o Musa nuk durove! (El Kehf;66-82)
Kur profeti Muhammed a.s. ka folur mbi kete udhetim ka thene: "Jer hamullahu Musa, levedid na lev sabra hat'ta jukas-sa alejna min emri hima" dmth: "Kisha dasht qe Profeti Musa a.s. te duronte, qe Allahu xh.sh. te na mesonte edhe me shume ndodhi te tjera!" (Buhari) (4)

Gjate udhetimi tregohet po ashtu se: "Ne cepin e anijes ulet nje harabel i cili me sqepin mori uj nga deti. Hidri a.s. qe po e shikonte veprimet e harabelit i thote profetit Musa a.s; Dija ime dhe dija jote ne krahasim me dijes se Allahut xh.sh. eshte aq uje sa merr nga deti me sqepin e tij ky harabel." 

Kur profeti Musa a.s. e kuptoj se nuk do mund te udhetoj me Hidrin a.s. i thote; Mund te me japesh ndonje keshille qe do me afroj me Allahun xh.sh. edhe pasi te ndahem nga ti?!
Hidri a.s. i tha:
- "O ti qe kerkon dituri! Dije qe aiqe flet , lodhet me pak se ai qe degjon, prandaj kur te flasesh mos u bej i bezditshem ndaj tyre qe te degjojne!"
- "Dije se zemra eshte nje enë, ndaj ki kujdes se me çfare e mbush ate!"
- "Ruaju kesaj bote, sepse ajo nuk eshte shtepia jote e as vendqendrimi i perhershem yti, sepse ajo eshte mjet per jete dhe per furnizim per njerezit deri ne diten e Gjykimit."
- "Shpirtin gezoje me durim pasi do te ruaj nga gjynahet."
- "Nese deshiron dituri, atehere perkushtoja asaj, ngase ajo i takon atij qe i perkushtohet!"
- "Mos fol pa kujdes pasi te folurit e tepert tregon te metat ne dituri duke treguar keshut budallallek."
- "Ji i matur ne çdo gje, sepse ajo eshte rruga e drejte qe te dergon tek suksesi."
- "Largoju te paditurit, dhe nga ajo me te cilen merret ai."
- "Shmangu budalles, sepse te shmngurit e tyre eshte stoli e njerezve te ditur."
- "Ne te ofendon injoranti, hesht duke u shmangur nga ai."
- "Mos hap dyer te cilat nuk di ti mbyllesh, dhe mos mbyll dyer , te cilet nuk di ti hapesh."
- "Nuk mund te jete modest ai qe eshte i dhene mbas kesaj bote, te tillet ankohen per gjendjen e tyre, madje fajsojne Allahun per rriskun e caktuar."
- "Nese meson diçka, meso qe te punosh sipas saj, dhe jo vetem sa per tia treguar ate dije te tjereve, pasi kjo per ty eshte shkaterrim ndersa per te tjeret eshte drite."
- "Le te jet petku yt devotshmeria dhe modestia, ndersa dituria dhe dhikri (kujtimi, ibadeti) ndaj Allahut te jete e folura jote." etj
Pastaj Hidri a.s. i tha: O Musa! Une ti dhash keshillat e mija nese do mundesh ti mbash mend! Kur profeti Musa a.s. degjoj keto urtes iu mbushen syt me lot dhe fillon te falenderoj Allahun xh.sh. (5)


Ju mund te lexoni: Jeta e Profetëve

Pergatiti
Gezim KOPANI

____________
1. Nga; https://islamansiklopedisi.org.tr/hizir/ 
2. Disa kan dhene mendime si Hidri a.s. eshte gjalle. Disa thone se: Hidri a.s. tek vendi ky bashkohen dy detet ka gjet ujin Jetedhenes (Ab'i hajat) , nga ku mendohet se dhe peshku kur ra ne kontakt me te u gjall dhe me pas kaloj ne dete (Buhari tefsiri i sures Kehf, 4727 dhe Tirmidhi tek Tefsirul Kur'an, 18). Bazur ne kete disa thone se: Per shkak se Hidri a.s. piu ujin jetedhenes , Allahu i ka dhene jete deri ne diten e kijametit. Madje disa e lidhin ngjarjen e daljes se Dexhalit i cili kur ti arrin afer qytetit te Medines do i dal perpara nje njeri i cili do i thote: Ju jeni Dexhali, Dexhali do e mbys dhe do e ringjall duke i then: Beson se un jam Zoti yt? por ai do i thote; Jo, ju jeni dexhali, dhe dexhali perseri do te tentoj ta mbys, por Allahu nuk do e lejoj. Per njeriun qe do i dal para dexhalit thone se do jet Hidri a.s. (Muslim 7375 tek Fiten) 
3. Kjo ngjarje eshte treguar nga profeti Muhammed a.s. e transmetuar Ebu Umame r.a. ku Muhammedi a.s pyet shoket: Deshironi tju tregoj dicka mbi Hidrin a.s ? dhe me pas tregon ndodhin e siper shenuar.
4. Hidri a.s. e ke pyetur profetin Musa a.s.: Cfare deshiron? Musai a.s. i ka thene: Erdha qe te me mesosh edhe mua dicka prej dijes udhezuese qe te eshte dhen ty! Hidri a.s. i thote: A nuk te mjfaton Teurati qe ke ne duar? Ti ke dije nga dija e Allahut qe Ai (Allahut) ta ka mesuar ty, e une ate dije nuk e di. Edhe une kam nje dije nga dija e Allahut qe Ai (Allahu) ma ka mesuar mua, dhe ti nuk e di. Dhe profeti Musa a.s. i tha: A mund te vije me ju, qe te me mesosh nje dije qe te me ndihmoje ta gjej te drejten? Hidri a.s. i tha:Ti nuk mud te besh durim me mua! E si mudn te durosh pa pytur para ndodhive apo dickaje per te cilen nuk di asgje?! Profeti Musa a.s. i tha: Ne dasht Allahu do jem i duruar dhe nuk do ju kundershtoj apo pyes! Hidri a.s. i tha: Nese do vish me mua nuk do me pyesesh per asnje gje, dersai te ta shpjegoj vet une ate. Teksa Musai a.s. dhe Hidri a.s. ecnin buze detit shikuan nje anije dhe u kerkuan atyre te anijes qe ti merrnin me vete. Ata te anijes e njihnin Hidrin a.s. dhe i moren menjehere. Pasi hyn ne thellsin e deti Hidri a.s. shkuli nje derras te anijes. Musai a.s. i tha: Mos deshiron te mbysesh njerzit e kesaj anije?(Buhariu) ... dhe historia vijon sic eshte pershkruar mesiper
5. Keto keshilla kan kaluar nga Iben Asakiri, ndersa disa te tjere thone se keto jane thene nga El Misriu i cili i ka thene keto duke i quajtur te sajuara. Allahu xh.sh. e di!


December 19, 2022

Njëriu që u shit në treg për shkak të një betimi


Nje here nje i varfer veren Hidrin a.s. ne rrugen kryesore te mbushur me njerez. I afrohet dhe i thote: Te bekoft Allahu! Me ndihmo me ndonje gje! Hidri a.s. i thote: Une i besoj Allahun, por nuk kam se me çfare tju ndihmoj! I varferi e perserit kerkesen per here te dyte, dhe perseri Hidri a.s. i kthen te njejten pergjigje. Heren e trete i varferi i thote: Te lutem ne emer te Allahut te me japesh ndonje gje, sepse teksa po te shikoja, nga qielli vura re nje drite e cila ju ndriçonte fytyren, ndaj thash; ky njeri eshte i mir dhe do me ndihmoj! Hidri a.s. u prek dhe i tha: Pa dyshim qe une besoj Allahun, por me te vertet nuk kam asnje gje per tju ndihmuar, vetem nese me merr dhe me shet si skllav!
I varfri i thote: Seriozisht e keni ? Hidri a.s. i thote; Pasha Allahun po! Pas kesaj pergjigje , i varferi vepron pikerisht ashtu dhe e dergon Hidrin a.s. ne treg dhe e shet.
Pasi kaloj nje kohe , Hidri a.s. vu ri qe blersi i tij nuk i jepte asnje detyre, ndaj e pyet: Besoj se me keni bler per nje qellim! Me urdhero per ndonje pune! Blersi i thote: Ç'punte thua? Ju jeni plak!
Hidri a.s. kembenguli dhe blersi i tha; Do sjellesh gure nga ai vendi ne kete vend, dhe largohet!
Puna ishte shume e rende, nje mal me gur. Pasi kaloj nje far kohe blersi kthehet dhe me habi veren qe plaku kishte mbartur gjithe guret, dhe i thote: Mendova se nuk do mundje! Dhe ne bisede e siper blersi i thote Hidrit a.s: Shikoj se jeni njeri i mir, ndaj mund tju kerkoj dicka? Urdheri i thote Hidri a.s.?Do largohem per pak kohe prandaj dua qe te kujdesesh per familjen dhe shtepin time!? Hidri a.s. i tha; Sigurisht qe po vetem se me cakto nje pune per te bere! Blersi i thote; Jo, nuk do besh asnje pune pasi je i moshuar dhe nuk dua tju lodh! Pas kembenguljes se Hidrit a.s. blersi i tha: Me bej nje shtepi, dhe largohet.
Kur i blersi kthehet, me habi veren shtepin e perfunduar ndaj e pyet Hidrin a.s; Kush jeni ju qe ne kete moshe arrite te ndertosh nje shtepi? Hidri a.s. i tha; Une besoj ne Allahun, dhe per hir te Allahut bera nje betim. Per te ndihmuar nje te varfer bera nje betim ne Allahun per te cilin isha i obliguar ta mbaj. Ai qe beson ne Allahun duhet qe kur te betohet te mbaj betimin, ne te kunderten Diten e Llogarise nuk do kete barre me te rende se betimi i pambajtur. Nese deshiron ta dish, une jam Hidri.
Ne kete moment blersi i habitur tha: O Hider! Edhe une besoj ne Allahun, prandaj ma bej hallall se te kam ngarkuar me pune pa ditur se kush je! Hidri a.s. i tha: Jo, ju ishit korrekt.
Blersi i tha: O Hider! Te lutem me dijen tende gjyko mbi pasurin time nga e cila te marresh aq se deshiron per punen e bere , ose te te jap lirin! Zgjidh dhe merr cilen deshiron! Hidri a.s. i tha: Deshiroj lirin! Blersi me gezim ia dha lirin, ndersa Hidri a.s. falenderoj Allahun xh.sh. qe pasi u roberua ia solli lirin perseri.(1)
Kjo ngjarje meson besimtaret te besojn ne Allahun xh.sh, pasi çdo gje eshte ne doren e Tij dhe njeriu kur te bej betohet, duhet ta mbaj betimin e dhene.

Ju mund te lexoni:  Jeta e profetit Hidri a.s

Ju mund te lexoni : Historia e Profeteve

Ju mund te lexoni : Ndodhi & Tregime
Pergatiti
Gezim KOPANI

_____________
1. Kjo ngjarje eshte treguar nga profeti Muhammed a.s. e transmetuar Ebu Umame r.a. ku Muhammedi a.s pyet shoket: Deshironi tju tregoj dicka mbi Hidrin a.s ? dhe me pas tregon ndodhin e siper shenuar.

December 12, 2022

A është Allahu i drejtë apo jo ?

Nje here shkon tek profeti Davud a.s. nje grua dhe me gjysem zeri i thote: O Davud pejgamber i Allahut ! A eshte Allahu i drejte apo jo ?! Davudi a.s. i thote: Padyshim Allahu eshte i Drejte! Me thuaj cfare problemi ke qe ben kete pyetje? Gruaja i thote: Jam grua e ve dhe nene e tre vajzave jetime. Buken e gojes per vete dhe vajzat e siguroj me pelhurat qe i tjerri ne tezgjah dhe pastaj i shes.
Nje dite u nisa per ne pazar per te shitur perluren. Gjate rruges ndalova per te pushuar nen hije e nje peme. Sapo u ula erdh nje shpend i madh dhe me rrembeu pelhuren dhe fluturoj. Kjo qe me ndodhi ishte nje fatkeqsi e madhe per mua pasi tani une skam se me cfare te fitoj te holla per te ushqyer vajzat e mia! Per kete arsye erdha tek ju te me japesh nje rruge zgjidhje.
Teksa Davudi a.s. po mundohej qe ta qetesonte gruan, troket dera prapa se ciles ndodheshin disa tregtar. Secili nga ato mbanin nga 100 te holla prej floriri. Sapo hyn brenda i dhuruar te hollat Davudit a.s. duke i thane: Merri keto o Pejgamberi i Allahut dhe jepja dikujt qe i meriton!
I habitur profeti Davud a.s. i pyet: Çfare ju shtyri qe te beni kete bamiresi? Ata i thane: O i derguari i Allahu! Ishim duke lundruan ne dete ku na zuri nje stuhi e jashtzakonshme dhe anijes ju be nje vrim e madhe sa filloj te fundoset. Kishim ngel pa rruge zgjidhje, por papritur shfaqet nje shpend i madhe i cili na hodhi nje pelhure te punuar dhe me te bllokuam vrimen. Per ne, kjo ishte ndihme nga Allahu xh.sh. prandaj vendosem qe secili nga ne te jap nga 100 te holla prej foloriri sadaka per hir te Allahut dhe keshtu vendosem ti sjellim ty qe ju tia japeni kujdo qe deshiron dhe e meriton.
Kur e degjoj kete, Davudi a.s. buzeqeshi dhe ju kthye gruas duke i thene: "Nje Allah qe ben tregti dhe investon pasurin tende ne toke e ne det, a mund te jete tjerer veçse i Drejte?!"
Keshtu profeti Davudi a.s. te hodhat e tregtrave ia dha gruas e cila falenderoj Allahun per miresit e shumte qe Allahu ia dha ne krahasim me vleren e pelhures se saj. 


Pergatiti
Gezim KOPANI

Per te mesuar ndodhi te tjera kliko ketu: NdodhiDecember 02, 2022

Dokumenti që flet mbi ndërtimin e shkollës katolike në Shkodër 1856 - 1857

Ky dokument i perket vitit 1856 - 1857 dhe flet mbi ndertimin e shkolles se prifterinjeve katolik ne Shkoder ndertuar me fondet e shtetit Osman.

Pergatiti
Gezim KOPANI


November 14, 2022

Gjapëri i zi dhe profeti Isa a.s.


Profeti Isa a.s. dhe gjarperi i zi

Nje dite profeti Isa a.s. arrin tek nje fshat. Ne fshat jetonte nje ngjyrues rrobash per te cilin gjith banoret e fshatit kishin pakenaqesi pasi ai teksa ngjyroste rrobat ne ujin e perrojit te fshatit, uji merrte ngjyren e bojes duke shkaktuar probleme ne perdorimin e ujit. Kur banoret e fshatit mesuan se ne fshat ka ardh i dashuri i Allahut, profeti Isa a.s. u bashkuan tek ai duke ju ankuan per ngjyruesin e rrobave. Banoret i kerkuan Profetit Isa a.s. qe te bente nje dua nga e cila ti vije vdekja e te mos na shqetesoj me. Profeti Isa a.s. pranoj dhe beri lutjen: O Allah! Dergoj ngjyruesit te rrobave nje gjarper te zi i cili tia marr shpirtin!
Si cdo here gjyruesi i rrobave del nga shtepia dhe me vete merr tre cop buk, bojra dhe rrobat dhe ulet ne breg te perrojit dhe si zakonisht fillon te ngjyros rroba. Ne kete momen vjen nje njeri i mir , nje besimtar qe adhuronte Allahun, dhe pasi i jep selam ngjuruesit i thote: Jam shum i uritur, prej kohesh nuk kam ngren qofte nje grimc buke ndaj mund te me jepni dicka per te ngren? Ngjyruesi menjeher fut doren ne çant dhe i jep copen e pare te bukes. Njeriu i uritur i thote: Allahu ti falt gjynahet ! Ngjyruesi  i jep njeriut te mir edhe copen e dyte te bukes. Njeriu i mir i tha: Allahu ti fal gjynahet e shkuara dhe te ardhmet! Pas kesaj ngjyruesi i jep edhe copen e trete te bukes. Njeriu i mir i thote: Allahu te befte banor te xhennetit !
Ne aksham si cdo here ngjyruesi kthehet ne fshat. Fshataret u habiten pasi lutja e Pejgamberit pranohet, nderkohe ngjyruesi vazhdon te jetoj. Ndaj fshataret shkuan perseri tek profeti Isa a.s. ku i treguan se ngjyruesi eshte gjall! Profeti Isa a.s. u tha: Silleni ate tek une. Fshataret e paraqesin ngjyruesin para profetit Isa a.s. i cili e pyet: O ngjyrues! Çfare pune te mire ke bere sot ? Ai i pergjigjet: Buz perrojit u takova me nje njeri te mir i cili me kerkoj ta ushqeja. Sa here qe i jepa buk ai lutej per mua. Profeti Isa.a. e kuptoj miresin qe kishte bere dhe i kerkoj atij te sjell çaten e bukes. Ngjyruesi sjell çanten dhe profeti Isa a.s. i kerkoj qe ta hap. Kur e hap çanten shikoj ne te nje gjarper te zi. Te gjith habiten. Profeti Isa a.s. i afrohet gjarprit te cilin e pyet: O gjerper i zi! Na trego pse nuk e mbyte kete njeri? I turperuar gjarperi i pergjigjet: O Isa , pejgamber i Allahut ! Per te kryer punen qe mu ngarkua hyra ne çanten e ngjyruesit, mirepo aty ai u takua me nje njeri te mir qe adhuronte Allahut i cili kerkoj nga gjyruesi ushqim. Ngjyruesi i dha ati gjith buken qe kishte duke e ngop njeriun besimtar. Per kete miresi, njeriu i mire beri tre lutje per ngjyruesin ku pran te cilit qendronte nje melek qe thoshte: Amin! O Allah pranoje lutjen njeriut besimtar! Ne keto çaste Allahu zbret nje melek i cili ma mbylli gojen duke ma lidh me frer, ndaj nuk munda ta mbys ngjyruesin. Profeti Isa a.s. ju drejtua ngjyruesit duke i thene: Allahu te ka fal per ate qe ke bere por tani e ne vazhdim mos shqeteson me banoret e ketij fshati."

Pergatiti
Gezim KOPANI

Ju mund te lexoni: Jeta e profetit Isa a.s.


November 11, 2022

Jeta e Profetit Shemun a.s.

Ilustrim - Arka e Profetit Musa a.s. dhe Harun a.s. Brenda kesaj
dijetaret thone se jane gjera te bekura perfshi dhe shpallja e Teuratit


Jeta e Profetit Shemun a.s.

Pas profetit Musa a.s. dhe profetit Harun a.s. Allahu xh.sh. bijeve te israilit u dergoj nje drejtues dhe thirres ne rrugen e Allahut xh.sh. i quajtur Shemun. (1) Sa i takon origjines se Shemunit ka disa mendime, por me i pranuari eshte ai i cili thote se Shumuni a.s. eshte pasradhes i Profetit Harun a.s. duke thene se: Shemuni(2) eshte djali i Balij Alkame duke vijuar brezat deri tek Mukatil. 
Jo shume kohe pas vdekjes se profetit Musa a.s. ne toke filluan luftrat e pergjakshme. Paraija e bijeve te israilit u dobsuan aq shume sa kishin ngel shume pak burra. Tregohet se vetem nje grua ishte shtatzene. 
Ajo ishte besimtare dhe e luste Allahun xh.sh qe ti falt nje djale. Allahu xh.sh ia pranoj lutjen dhe ajo lindi nje djal.(1) Kur femija u rrit aq sa te ecte vet nena e tij e regjistron tek nje dijetar i njohur i cili ishte edhe drejtues i faljeve (namaz). Pasi kaloj nje kohe, nje nate teksa ishin ne gjume djali degjon nje ze qe vinte nga vendi i faljes. Ai mendoj se e kishte thirr mesuesi (dijetari) ndaj shkoj pran tij dhe e pyet: Me thirre? Qe femija te mos behet me fiksime mesuesi i thote; Po, tani ulu ne gjume! Pasi mesusin e zuri gjumi, djali degjon perseri nje ze, i cili ju perserit tre here. Zeri qe degjonte ishte meleku Xhebarail i cili ne forme njeriu ju afrua dhe i tha: Allahu xh.sh, te zgjedhur ty per ta drejtuar popullin ne besimin ne Allahun xh.sh. Per kete Allahu xh.sh. thote: "Nuk keni marr vesh per parin e bijve te israilit pas Musait ? Kur i paten thene nje te derguari te tyre (Shemunit): Cakto per neve nje sundues qe te luftojme ne rrugen e Allahut!"(Bekare; 246)
Per shkak te humbjeve te medha si dhe perndjekjes nga atedheu i tyre (Jeruzalemi, Palestina), beri qe populli ti kerkoj Shemunit qe te luftojne ne rrugen e Allahut xh.sh. Mirepo Shemuni a.s. u thot: Po nese behet obligim lufta, e ju te mos luftoni? Ata i thane: Pse mos te luftojme ne rrugen e Allahut, kur dihet se ne jemi debuar nga atdheu yne? Kur u be obligim lufta, perveç nje pakice prej tyre, te tjeret u terhoqen. Shemuni a.s. u tha: Allahu caktoj per ju Talutin si mbret. Ata thane: Si mund te jete ai mbret mbi ne kur ne jemi me te aft se ai per mbreterim dhe se atij nuk i eshte dhene pasuri mjaftueshem. Ai tha: Me te vertet, Allahu e ka zgjedhur ate mbi ju dhe ia ka shtuar atij shume dijen, dhe ia ka rritur shtatin: dhe Allahu ia dhuron Mbreterin e Tij atij qe Ai do. Dhe Allahu eshte i Gjithemjaftueshem per te permbushur nevojat e krijesave te Tij, I Gjitheditur. (El Bekare, 246-247)
Shemuni a.s. i mesonte njerezit qe te besonin Allahun xh.sh. dhe te mos e humbisnin shpresen tek Allahu xh.sh. pavarsisht tmerreve dhe varsjeve qe Xhaluti shkatrimtar bente. Ai u thoshte se Allahu xh.sh. do ndihmoj besimtaret dhe se do zgjedh udheheqesin, mbretin e tyre me te cilin do luftojne Xhalutin dhe ushtrin e tij. Madje Shemuni a.s. u pat thene; Sundimtari i juaj apo bijeve te izraelit do jet ai i cili eshte i gjate sa shkopi. Njerezit filluan te hynin tek Shemuni a.s. i cili kishte shkopin ku njerezit matnin gjatesin e trupit , mirepo kur radha i ra Talutit u vu re se ai ishte fiks sa shkopi, pra ishte i gjate, dhe shume i zgjuar per luftime. Njerezit filluan te reagojne , pasi Taluti nuk ishte prej elitave dhe se ishte i varfer, por profeti Shemun a.s. ju afrua Talutit dhe me repekt dhe gezim i beri me dije se je mbreti. Kete gje Shemuni ia tha edhe popullit, i cili vazhdonte me kundeshtrim, mirepo ata nuk e dinin se Taluti me ndihmen e Allahut xh.sh. kishte arrit te gjej gjerat e bekuar te pejgamberit Musa a.s. dhe Harun a.s. arken et Tabut e cila me pare kishte pas humbur. Arka ishte simbol i pejgambereve te beni israileve prej profetit Musa a.s. Ate ark e paten grabit nje popull tjeter dhe Allahu ua premtoj se do ua kthej arken nese do lutojne nen sudeimin e Talutit. Arken apo sundukun prej druri e paten mbajt (ose e mbanin) meleket e Allahut xh.sh brenda se ciles nder te tjera kishte fjalet e bekuara te Teuratit.(3)
Per kete Allahu xh.sh. thote: "Shemuni a.s. u thote: Vertet shenja e Mbreteris se tij Talutit eshte se do te vije te ju me arken prej druri (Et Tabut) ne te cilen ndodhet qetesia (Sakineh) (4) nga Zoti juaj dhe diçka e mbetur nga ato gjera qe lane pas tyre Musai a.s. dhe Haurni a.s. e mbajtur nga meleket. Padyshim, ne kete ka tregues per ju, nese vertet jeni besimtare." (El Bekare; 248)
Disa shpjegues te ajeteve te Kur'anit thone se: "Arken e sollen meleket e Allahut xh.sh. si argument per zgjedhjen e bere. Allahu e di me mir.  Allahu xh.sh. thote: Atyre ju erdh Taluti me arken (5) si shenje madhe e Mbreterimit e tij..." (El Bekare 249)
Kur kjo ndodhi , nje pjese u gezua dhe pranuan Talutin, mirepo nje pjese tjeter u mashtruan nga shejtani madje ato moren arken dhe e vendosen posht nje statuje, mirepo te nesmen nemegjes arken e gjete siper statujes. Tek besimet e tjerea qendron se kjo gje u disa here. Atehere ata u binden se vertet kjo eshte prej Zotit. Per te ruajtur arken vendosen ta dergojn ne nje fshat mirepo aty ra nje semundje e rende sa pothuajse te gjithe vdiqen, ata moren arken ku e vendosen ne nje korroc te cilen e terhiqnin dy lop dhe e derguan tek Samieli (Shemuni a.s.) dhe njerezit qe ishin bashkuar aty.
Ndersa mesimet islame tregojn se: Arken e sjellin meleket e Allahut xh.sh. Pavarsisht ketij fakti disa perseri ne brendesin e tyre fshehnin mosbindjen ndaj Talutit, ndaj Allahu u tha qe te luftojne. Taluti u tha: Kush e mbyt xhalutin i premtoj se do e martoj me vajzen time si dhe do i jap vend te nderuar. Mirepo disa nga frika e disa nga mosbindja ndaj Talutit nuk pranuan madje disa pasi u nisen perte luftuar u kthyen  ne mes te rruges. Nga Iben Abasi kemi se: Allahu xh.sh i mesoj Shemunit a.s. qe ti tregoj Talutit qe kur te nisen per lufte te ndalojne tek lumi (6) me qellin zjerrjen ne pah te ushtareve besnik. Taluti ashtu beri dhe u tha ushtareve:Kush do pije uje te mos vije me mua ne lufte. Me mua te vijne vetem ato te cilet nuk do ngopen duke pire uje. Per kete Allahu xh.sh. thote: Kur Taluti u nis me ushtrin e tij, ai u tha: "Vertet Allahu do t'ju provoje ju me nje lum. Keshtu pra, kushdo qe pi prej tij ai nuk eshte me mua, ndersa kush nuk e shijon, ai eshte me mua, perveç atij qe pi vete nje grusht. Por megjithate ata te gjithe pine prej tij, perveç nje pakice prej tyre. Keshtu kur ai e kishte kaluar ate, ai dhe ata qe e besuan bashke me te, ata qe kishin prin thane: Ne nuk kemi fare fuqi sot kunder Xhalutit dhe hordhive te tij. Por ata qe e dinin se me siguri ata do te takoheshin me Allahun thane: Sa shpesh nje grup i vogel ka mundur nje hordhi te madhe me Vullnetin dhe Lejen e Allahut. Dhe Allahu eshte me durimtaret.(El Bekare; 249)
Kur kaluan lumin dalluan se ishin pak ushtar (313 ushtar) ndaj thane se: Ne sot nuk mund ta mundim Xhalutin ndersa nje pjes tjeter per tju dhene kurajo than: Sa here ka ndodh qe nje numer i vogel me ndihmen e Allahut te mundin ushtri te madhe? Me durim dhe me lejen e Allahut ne do fitojme. Keshtu ata u nisen per tu perballur me ushtrin e xhalutit. Allahu thote;  "Kur ata marshuan per tu takuar me Xhalutin dhe forcat e tij, ata thene: Zoti yne! Na dhuro ne durim, bena te qendrueshem ne kembet tona dhe na nxirr fitimtar mbi popullin jobesimtar!(El Bekare; 249)
Kur dy ushtrit ishin ball perball me njera tjeteren, Xhaluti eci ne krye te ushtrise se tij, ne kete kohe para ti doli nje prej ushtareve me besimtar ndaj Allahut, njeri me trimi, me besniku qe Taluti kishte ne ushtrin e tij, ai ishte Davudi a.s ne perballje me xhalutin mori tre guri dhe me gjith forcen e tij goditi xhalutin te cilin e leshoj ne toke te vdekur. Me ndihmen e Allahut ushtria e Talutit fitoj kunder ushtris se madhe te xhalutit dhe Jeruzalemi u çlirua.
Allahu xh.sh. thote: "Keshtu ata i shpartalluan ato jobesimtaret dhe me Vullnetin dhe Lejen e Allahut dhe Davudi vrau Xhalutin." (El Bekare; 251)
Ashtu sikurse mbreti Talut kishte premtuar, e martoj vajzen e tij me Davudin a.s. si dhe i dha vend te larte ne mbreterin e tij. Pas fitores profeti Shemun a.s. ia dorzon shpirtin Allahut xh.sh. Per shkak te trimeris se treguar Davudi a.s. u be i njohur ne gjith breterin aq sa Taluti filloj te xhelezoj. Taluti vendosi ta heq qafe mirepo nuk e bente dot vet dhe kerkoj nga disa bashkepuntore te tije qe ta heqin qafe Dauvdit, por ato nuk ju bindet keshtu ai i hoqi qofe nje pjes te tyre per mos mbidje. Per kete veprim Taluti u merzit shume dhe ue pendua aq sa filloj te vetmohej dhe te qante. Ne shumicen e kohes largohej nga njerezit dhe qendronte ne vend te shkreta te shkretetire duke qajtur. Nje dite teksa po qante degjoj nje ze qe i tha: "Talut! Na ke vra padrejtesisht dhe tani ne shqeteson edhe per se vdekuri" Kur degjoj kete Taluti u merzit edhe me shume. Filloj te kerkoj per ndonje dijetar per ti treguar nje rruge qe ti pranohen pendesa. E gjeti dijetari i cili e i ka then: Ia ke fal jeten ndonje bashkpuntori tend? Pergjigja nuk i pelqeu pasi pikerisht bashkepuntoreve te tije ia kishte marr jeten. Ndaj vijoj te kerkoj perseri derisa takon nje grua te devotshme e cila e drejtoj per tek varri i Shemunit a.s. Shkurtimisht , aty Taluti e paska zen gjumi dhe si ne ender paska marr nje pergjigje se: Shpetimi yt eshte ne nese heq dore nga mbreterimi i vendit dhe vijon te luftosh per te drejten dhe ne rrugen e Allahut. Me kete pergjigje Taluti kthehet ne pallatin breterore dhe i dorezon sundimin Davudit a.s. dhe vete sebashku me dymbedhjet djemt e tij vdiq duke luftuar.
Ndersa Davudi a.s. per nje kohe jo shume te gjate e sundeoj vendin dhe Allahu xh.sh. e shpalli profet Davudin a,s. dhe djalin e tij Sulejmanin a.s.
Allahu xh.sh. thote: "Allahu i dha atij (Davudit) sundimin, perjgamberllekun dhe e mesoj ate per çdo gje qe deshi." (El Bekare; 251)
Pergatiti
Gezim KOPANI


Ju munde te lexoni: Jeta e Profeteve


___________
1. Te besimet e tjera ky pejgamber quhet Samuel
2. Tek hebraishtja haset me emrin Shemuili
3. Thuhet se nder te tjera brenda arkes (sunduk) kishte: Pllaken ku ishte i shkruar Teurati, shkopi i profetit Musa a.s., nje kemish e profetit Musa a.s., ushqimi i quajtur Menn me te cilen Allahu xh.sh. ia pat zbrit profetit Musa a.s. nga qielli si ushqim teksa ato ishin ne udhetim dhe disa gjera (kemish) te profetit Harun a.s.
4. Et Tabut , pra arka apo sunduku eshte prej profetit Musa a.s. dhe Harun a.s. ajo eshte Sakineh qe do te thote qetesi, siguri nga meleket." Al Bara tregon: "Dikush teksa po lexonte suren Kehf i vjen nje re dhe qendroj mbi kete njeri duke u afruar atij gjithnje e me shume, derisa sa kali qe kishte lidhur aty pran filloj te kercej nga frika. Ne mengjes ai erdhi tek Muhammedi a.s. dhe i tregoj per cfare kishte ndodhur. Muhammedi a.s. i tha: "Ajo ka qene Sakineh (qetesi) nga meleket te cilet kan zbritur nga leximi i Kur'anit te bekuar." (Buhari) 
5. Tek fet e tjera quhet "arka e beslidhjes", "arka e deshmis" etj
6. Behet fjale per lumin Esh Shera, Jordan
7. Disa thone qe gruaja e devotshme e ka derguar tek profeti El Jasai a.s. e disa te tjere thone tek varri i Shemunit a.s. e disa thone tek ai i Jushes a.s....

November 06, 2022

Pritje vëllazërve Kabashas të Prizrenit në Pukë


Kisha kenaqeshin te kisha ne Puke mysafiret e veçante, Kabashasit e Priznrenit te kryesuar nga Prof. Rrahman Rexhaj, Lulzim Kabashin, Xhemil Kabashin dhe Enver Kabashin. Me rastin e vizites si dhe ne kuader te promovimit ne Puke te librit "Haxhi Rrustem Kabashit 1835-1910" me autor Prof. Asoc. Shefaqet Hoxha , Myftinia Puke ne shenje respekti vlersoj figuren e Haxhi Rrustem Rexhep Kabashin me origjin nga Kabashi i Pukes pas vdekjes per: Ndihmen e tij ndaj fese islame ne trevat Shqiptare vecanarisht ne krahinen e Pukes. Date; 5.11.2022

Pergatiti
Gezim KOPANI
November 04, 2022

Takim me banorët e fshatit Trunë , Pukë

Çdo here eshte kenaqesi te takohesh me banoret e mrekullueshem te fshatit Trune. 
Fotografi te bera nga takimi i zhvilluar ne kuader te muajit mevlud, ditelindjes se Profetit Muhammed a.s. (Tetor , 2022)


Me profesorin e nderuar Xhemal Çaushi

Fotografi
Qazim KOPANI 

November 02, 2022

Dy mollët e vajzës së vogel

Shpesh ajo qe shikon nuk eshte ashtu siç duket. Vajza e vogel e nje nene mbate ne duar dy moll. Nena e saj ju afrua dhe e pyeti me buzeqeshje: Shpirti i nenes, mund te me jashpesh njeren molle?
Vajza e shikoj dhe pastaj shpejt kafshoj me nga nje kafshat dy mollet. Buzeqeshja e nenes ju ngri ne fytyre duke menduar se vajza nuk do tia jap, dhe u perpoq qe te mos e shfaqte zhgenjimin ndaj vajzes.
Nena filloj te mendoj; Mos valla ku kam gabuar ne edukimin e femijes tim?!
Pas pak vajza iu afrua nenes dhe i zgjati doren me njeren nga mollet e kafshuar duke i thene:
"Kjo molle eshte me e embel!"
Urtesia:
Pasvaresisht kush jeni, pavarsisht njohurive qe keni, kurre mos paragjyko dike. Sepse shpesh ajo qe shikon nuk eshte ashtu siç duket.


Pyetjet e profetit Musa a.s. drejtuar Allahut xh.sh.

Nje here profeti Musa a.s. e pyet Allahun xh.sh; O Allah! Çfare shperblimi ka ai i cili viziton te semurin? Allahu ju pergjigj: E pastroj nga gjynahet sikur dita kur e ka lindur nena.
Profeti Musa a.s. e pyet: Çfare shperblimi ka ai qe pergatit xhenazen? Allahu xh.sh. i thote: Ai qe e pergatit xhenazes, kur te vdes ai do i caktoj melek qe do ta percjellin ate deri tek varri dhe pastaj deri ne mahsher.
Profeti Musa .a. pyet perseri; O Allah! Çfare shperblimi ka ai qe i shpreh ngushellime atij qe i ka ndodhur vdekja e njeriut te tij? Allahu xh.sh. i thote: Do ta vendos ne flladin time, ne diten kur nuk do kete fllad tjeter pervec flladit tim." 

(Shenuar nga Hasan el Basriu) 


Dashuria dhe uretja e dy vëllezërve

Dy vellezer e donin shume njeri-tjetrin, punon bashke ne kopshte dhe çdo gje e ndanin pergjysme. Nje dite prej ditesh ndodhi nje keqkuptim, e cila kalon ne grindje mes tyre. Ngrindja u shtua. Pas nje fare kohe kaploj heshjta dhe dhimbja. Kjo gje vazhdoj per disa jave dhe disataca mes tyre u thellua edhe me shume derisa shkeputen lidhjet.
Nje dite, nje burre i panjohur trokiti ne deren e vellaut te madh ku i kerkoj pune. Ai i tha: Pranoj por a mund te punosh tek une? E shikon anen tjeter te lumit, ajo eshte shtepia e vellaut time te vogel. Ai me beri keq, me nençmoj dhe u prishen te gjitha lidhjet mes nesh. Do te te treoj se une mund te hakmerrem ndaj tij. I shikon keto gure afer shtepis? Me keto gur dua te ndertosh nje mur te larte, sepse nuk dua ta shikoj vellau.
Burri qe kerkoj pune i tha: E kuptova situaten dhe punen qe me dhe.
Vellau i madh i dha punetorit te gjitha mjetet e nevojshme per pune, pastaj u largua per nje jave. Kur u kthye, punetori kishte perfunduar punen e vet, mirepo punedhenesi u habit. Punetori ne vend qe te ndertonte murin, kishte ndertuar nje ure qe lidhte dy anet e lumit. Ne ate momente doli vellau i vogel nga shtepia e tij dhe vrapoj drejt vellaut te tij duke i thene: Sa vella te mire qe te kam! Po nderton ure mes nesh, perkunder gjithe asaj qe te kam bere! Krenohem me ty!
Vellau i madhe duke shikuar mallin dhe dashurin e vellaut e perqaqfoj vellan e vogel. 
Kur vellezerit po festonin pajtimin e tyre, punetori po grumbullonte mjetet e punes per tu larguar. Dy vellezerit njezeri i tha: Mos shko! Kemi ende pune per ty!
Mirepo punetori u dha atyre dhe te gjithe pergjigjen me te mire; "Do te doja te qendroja me ju, mirepo me duhet te nxitoj se duhen ndertuar ura te tjera." 

(E huazuar) 

Contact Form

Name

Email *

Message *

Kontakt: gezimi_01@hotmail.com