July 01, 2018

Myslimanet e fisit te Krasniqes Maks Lamberc 1916


"...Me lart ne luginen e Valbones banon fisi mysliman Krasniqi (1) i cili nuk e meriton aspakt namin e keq qe ka si popull armiqesor dhe i eger. Ne Gegehysen u njoha me disa pleq Krasniqas dhe vura re se jane njerez te mencur qe dine te shijojne nje barcalete te mire dhe prapseprape jane myslimane me mjaft dinjitet. Dialekti i tyre i perket grupit te Gjakoves. U ndava nga tre bashkeudhetaret e mi ne lugine e Valbones , te cilet vazhduan ne drejtim verilindor, ndersa une u nisa ne drejtimin jugore duke u kthyre ne Rajë ne hyrjen e lugines. Aty takova Beqir Noun dhe Kole Markun te cilet u treguan te gatshem te me informonin per dialektin e tyre ne kufirin me Merturin. Valbona e embel e mbushur me peshq, derdhet ne Drin, dhe fiset ; Krasniq, Gash dhe Thaç pjeken me Merturin..."

Pershkrim i
Maksimilian Lamberc (2)

(Shenimet e Maks Lamberc jane botuar ne gjuhen Gjermane ne gazeten e Akademise Perandorak te Shkencave ne Vjene viti 1916)


1. Fisi Krasniq eshte fisi me i madh i Tropojes. Ne defteret Osmane te viteve 1529 del se fisi Krasniq te ket pas 15 zjarre dhe 2300 akçe te ardhura....
2. Maksimilian Lamberc lindi ne vitin 1882 dhe vdiq ne 1963 dhe eshte nder albanologet e njohur te shekulluit njezet.


Pergatiti
Gezim Kopani

Contact Form

Name

Email *

Message *

Kontakt: gezimi_01@hotmail.com