September 15, 2020

Ata qe ofendojne te tjeret faturen e zemerimit e paguajne vete

Gjate jetes studentore Nelson Mandola (1)kishte pasur nje profesor qe e quanin Peters.(2) Nje dite teksa profesore ne mense po konsumonte vaktin e drekes , i ulet afer nxenesi i tij Mandela. Kur e shikoj Peters i thote Mandeles: Nuk e kuptoni qe nje derr dhe nje zog nuk mund te ulen bashke per te ngrene.

Me qetesi Mandala i pergjigjet: 
-Mos u shqetesoni, une di te fluturoj.
Pas ketyre fjaleve Mandela ulet  ne nje tavolin tjeter.
Pergjigjia e Madeles e zemeroj profesoren i cili vendosi te hakmerret ndaj Mandeles. Te nesermen ne klas profesori i thote Mandeles:
-Nese do ishit duke ecur ne rruge dhe do gjenit nje pako ku brenda saj ka nje çante me dije dhe nje tjeter me para, cile do merrje?
Pa u menduar gjate Mandela i thote: 
-Sigurisht ate me para!
Profesori i thote: 
-Po te isha une ne vendin tend do kisha marr dijen.
Mandala i thote: 
-Te gjitha marrin ate qe nuk kan.
Meqenese cdo here Mandela dilte fitimtar ndaj profesorit, profesori vendos qe ne fleten e provimit te Madeles ti shkruante fjalen: Idiot
Mandela mori fleten e provimit dhe kur shikon fjalen e shkruar ulet ne banke dhe fillon te mendoj se cfar pergjigjeje duhet dhene profesorit. 
Pasi kaluan disa çaste Nelson Mandela ngritet dhe shkon tek profesori ku me miresjelle por  me  nje ton domethenese i thote: 
-Profesor, e keni firmosur fleten e provimit por nuk keni vendos noten time.

Pergatiti
Gezim KOPANI

_______
1. Nelson Mandela lindi ne vitin 1918 dhe vdiq ne vitin 2013. Ai luftoj per lirin e njerezve dhe ishte kunder shtypjes racore qe u behej zezakeve ne Afrike Jugore. Ai eshte shkolluar per juridik . Regjimi e akuzoj per tradheti , ku per kete gje u denua me burgim. Gjate kesaj kohe i ofruan daljen nga burgu me kusht qe te ndalonte aktivitetin e tij, por nuk pranoj. Ne vitin 1990 Mandela lirohet nga burgu . Ne vitin 1993 atij ju dha cimi Nobel  ndersa ne vitin 1994 nepermjet zgjedhjeve demokratike ai zgjedhet President i Afrikes se Jugut.  
2. Nuk dihet nese ngjarja ne fjale eshte e vertet apo jo

Contact Form

Name

Email *

Message *

Kontakt: gezimi_01@hotmail.com